Gebelik ve Kadın Hast

Hamile kalmak için sıklıkla yapılan hatalar

regl doneminde 0 sorun ve rahatlik icin 5 ipucu 5fd035e494c32 19 Hamile kalmak için sıklıkla yapılan hatalar

Hamile kalmak için sıklıkla yapılan hatalar

 

Küçük yavrusunu sağlıkla kucağına almak pek oldukca kadının en büyük arzusu şüphesiz. Hal bu şekilde olunca ‘ya anne olamazsam’ endişesinden, ‘hamileliğimde ya bebeğime zarar verecek yanlış bir davranışta bulunursam’ tedirginliğine dek pek oldukca negatif fikir akla takılabiliyor.
Hatta kulağa çalınan hurafeler keyifleri kaçırabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tansu Ufak Hamile kalmayı planlayanlar ve anne adayları için kulak asılmaması ihtiyaç duyulan 10 hurafeyi söyledi; mühim ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.
HAMİLELİK SÜRECİNDE…

Çift canlıyım, 2 kişilik yemem lazım! YANLIŞ

hamilelikte oldukca yiyecek

Gebelik süresince büyüyen fetus tüm gereksinimlerini anneden alıyor. Bundan dolayı folik Asit, kalsiyum ve demir benzer biçimde ilave vitamin ve minerallere gereksinim oluyor. Sadece enerji ihtiyacı zannedildiği kadar oldukca değil. Gebeliğin ilk 3 ayında kalori artışına gerek yok. İkinci üç Ay için günlük 350 kalori, son üç ay için günlük 450 kalori artış kafi. Daha çok kalori aşırı kiloluluk, diyabet ve hipertansiyona da zemin hazırlıyor.
Ne olursa olsun sol yanıma yatmalıyım! YANLIŞ

hamilelikte hangi tarafa yatılır

Hamilelik sürecinde eşini nöbetçi benzer biçimde görevlendirip sol yanına yatmasını gözetletenler bile olabiliyor. Oysa bu şekilde bir şeye asla gerek yok. Rahat uyku uyuyabildiğiniz her pozisyonda yatabilirsiniz. Prof. Dr. Tansu Ufak “Bebek büyüdükçe ağırlığı artan rahim bebeğe kan taşıyan ana damarlara Tazyik yapabilir. Aynı damarlar anne kalbine ve beynine de kan tedarik eder. Eğer damarlar kan taşıyamayacak kadar baskı altında kalırsa anne uyanıp yatış pozisyonunu değiştirecek, bebek de etkilenmeyecektir” diyor.

Hamilelik esnasında köy yumurtası tüketmeliyim! YANLIŞ

hamilelikte köy yumurtası
Yanlış olan bir başka inanış da, gebelik esnasında zehirli maddelerden kaçınmak için köylerden süt, peynir ve et alınması, balık tüketmekten kaçınılması gerektiği düşüncesi. Prof. Dr. Tansu Ufak “Kontrolsuz tavuk eti ve köy yumurtası da tehlikeli olabilir, tüberküloz bile bulaşabilir. Pastörize edilmemiş süt ve ürünlerinden brusella, tifo benzer biçimde oldukca tehlikeli hastalıklar kapılabilir.
Yeni sağılmış sütü yalnız kaynatmak da kafi olmayacağından hamilelikte günlük şişe süt tüketilmelidir” diyor. Denetim edilmemiş büyük ve minik baş hayvanların etlerinden toksoplazma, şarbon, tifo bulaşma ihtimali yüksek. köpek balığı, kiremit balığı, uskumru ve ton balığının da civa oranı yüksek olduğundan tüketilmemesi gerekiyor. Kirli sulardan toplanan midye bakteriyel enfeksiyonlar taşıyabildiğinden uzak durulmalı. Suşi benzer biçimde pişmeden balık içeren yiyecekler de riskli.
Tüp bebek yaptırırsam genel anlamda ikiz-üçüz bebeğim olur! YANLIŞ

tüp bebek üçüz gebelik

Vatanımızda uygulamada olan Destek Üreme Teknikleri Yönetmeliği’ne nazaran 2 taneden fazla embriyo aktarma edilmesi yasak. Tek embriyo verildiğinde ikiz gebelik olma şansı (tek yumurta ikizliği) oldukça azca. 2 embriyo verildiğinde ise ikiz gebelik (çift yumurta ikizliği) ortalama üçte bir oranında. Oldukca nadiren 2 embriyo verildiği halde 3 hatta 4 bebek oluşabiliyor; verilen embriyolardan birisi, kimi zaman de ikisi birden bölünerek tek yumurta ikizliğine dönüşebiliyor. Çoğul gebelik sempatik benzer biçimde görünse de riskli sayıldığından aktarma edilecek embriyo sayısına hekim ve hastanın beraber karar vermesi gerekiyor. Geçirme edilmeyen embriyolar dondurularak 5 yıl saklanabiliyor.

Tüp bebek yaptırdım, ne olursa olsun sezaryen doğum yaptırmalıyım ! YANLIŞ

tüp bebek sezeryan olmak zorunda mı
“Tüp bebek gebelikleri risklidir ve ne olursa olsun sezaryen ile doğmalıdır” düşüncesi yanlış. Riskli gebelikler anne ya da bebeğe bağlı çeşitli nedenlerle; mesela annenin Hipertansiyon, diyabet benzer biçimde sistemik hastalıkları, ileri anne yaşı (40 ve üstü), erken doğum ya da çoğul gebelikten olabiliyor. düzgüsel giden ve tek bir bebek olan gebelik yalnız tüp bebek ile oluştu diye yüksek riskli olmuyor. Öteki tüm gebeler benzer biçimde uygun hallerde ve istenirse düzgüsel doğum yapılabiliyor.

HAMİLELİK ÖNCESİNDE…

İlk 3 ay hamile kalınamazsa ciddi problem vardır! YANLIŞ

ilk üç ay hamilelik
Meydana getirilen emek harcamalar yeni evlenen ve hamilelikten korunmayan bir çiftin 12 ayda gebelik şansının yüzde 85 bulunduğunu ortaya koyuyor. En yüksek gebelik şansı ilk 5-6 ayda olsa da, sonraki 6 ayda da mühim oranda gebelik oluyor. Bir yıl geçmesine karşın gebelik yoksa o vakit araştırmaya adım atmak gerekiyor. Kadının yaşlarının 35’ten büyük olduğu durumlarda bir yıl yerine 6 ay beklemek kafi. 35 yaşından sonrasında azalan yumurta rezervi sebebiyle araştırmaya ve lüzumlu ise tedaviye başlanıyor. Bazı hallerde ise gebelik için asla beklenmeden araştırma yapmak gerekebiliyor.
Bunlar; hanım birden fazla yumurtalık ameliyatları geçirmişse (çikolata kisti benzer biçimde), çocukluk çağlarında Kanser tedavisi almışsa (Kan Kanseri benzer biçimde), karışık karın içi ameliyatı geçirmişse (apandisit delinmesi benzer biçimde), birkaç kere kürtaj olmuşsa, ailede erken menopoz öyküsü var ise. Adam tarafında ise çocukluk çağı kanser tedavisi almış olması, geç yaşta meydana getirilen inmemiş testis ameliyatı, iki taraflı kasık fıtığı ameliyatı, kabakulak geçirilmesi benzer biçimde durumlarda asla beklemeden araştırma yapılıyor. Bu nedenlerle başvuran çift ve hekim içinde detaylı bir söyleşi olması, açık yazışma kurulması ve hiçbirşey saklanmaması mühim.
Çocuğunun olmasını isteyen erkekler cinsel perhiz yapmalı! YANLIŞ

hamile kalmak isterim
“Hamilelik olması için adam bir süre cinsel perhiz yapmalı ve sperm biriktirmelidir; cinsel ilişki doğru günde tek bir kez yapılmalıdır” inanışı da yanlış. Testislerde sperm üretimi devamlı olup sperm yapımı ortalama 90 Gün sürüyor. Her gün 90 gün ilkin üretilmeye başlanan spermler döllemeye hazır hale geliyor, sıralar halinde geçit icra eden askerler benzer biçimde her gün yeni sperm hücreleri olgunlaşıyor.
Sperm kanallarında 3 kere boşalmaya kafi gelecek kadar sperm depolanıyor. Sperm kanallarında bekleyen ve uzun süre boşaltılmayan spermler hem hareket açısından yavaşlamaya hem de DNA açısından hasarlanmaya başlıyor. Spermlerin kanallarda 7 günden fazla beklememesi gerekiyor. Sperm boşaltıldıktan sonrasında hanım rahminde 2 gün Canlı kalabiliyor. Yumurta ise 2 gün döllenmeyi bekleyebiliyor. Bu nedenlerle yumurtlama günü civarında (+, – iki gün) sık cinsel ilişki hamilelik şansını artırıyor.
İlişki sonrası yataktan kalkmamak şansı artırır!

hamile kalmak için yatakta kalma süresi
Prof. Dr. Tansu Ufak “İlişki sonrası yataktan kalkmamak, kalça altına yastık koyarak beklemek hamilelik şansını artırır” düşüncesinin de doğru olmadığını söylüyor. Hareketli sperm hücreleri vajinaya boşaldığında daha ilk anda kuyruk hareketleri ile yüzerek rahim ağzından içeri giriyor.
Spermlerin bazıları derhal rahim ve tüplere doğru yüzerken, bazıları da rahim boynundaki girintilerde dinleniyor, enerji topluyor, ondan sonra hızla yukarı gidiyor. Prof. Dr. Tansu Ufak “Hanım ayağa kalktığında akan sıvı prostat ve seminal bez salgılarıdır; bu sıvının geri gelmesi hamile kalmayı engellemez. Bazı hanımefendiler sperm geri akmış olduğu için hamile kalamadıklarını iddia etseler de doğru değildir” diyor.
Öteki taraftan, bazı hanımefendiler ilişkiden sonrasında yıkanarak hamilelikten korunmaya çalışır. Bu da işe yarayan bir yöntem değil. Şu sebeple yıkayarak vajinadan alınabilen kısım, yalnız prostat sıvıları olup, sperm hücreleri çoktan rahim kanalına gitmiş oluyor.
Bebeğimin cinsiyetini belirleyebilirim! YANLIŞ

bebek cinsiyeti belirlenir mi
Belirli bir rejim, ilişki günü ve pozisyonu ile bebeğin cinsiyetini ayarlamak mümkün değil. Yüzyıllardır tutulan doğum kayıtlarından çıkarılan istatistiklere nazaran her 100 kız bebeğe rağmen 110 adam bebek doğuyor. Başka bir deyişle, bir bebeğin adam olma olasılığı yüzde 50,5, kız olma olasılığı yüzde 49,5. Bebeğin cinsiyetini erkekten gelen sperm belirliyor.
Adam genetik yapısı 46 XY şeklinde olduğundan spermlerin yarısı X, öteki yarısı Y kromozomu taşıyor. Bu bilimsel bir gerçek ve herhangi bir rejim vs ile değiştirilemiyor. Şu demek oluyor ki ekşi yenerek “Ayşe”, tatlı yenerek “atlı” olması söz mevzusu değil.
Kanser tedavisi görenler çocuk sahibi olamazlar! YANLIŞ

kanser tedavisi gören hamile kalır
Kanser tedavisi çoğu zaman üç şekilde yapılıyor; cerrahi, Kemoterapi, radyoterapi. Kemoterapi ve radyoterapi erkekte testislere, hanımda rahim ve yumurtalıklara tesir ederek kısırlığa sebep olabiliyor. Ergenliğe erişmiş bir adam kanser tedavisi başlamadan ilkin sperm dondurarak ileride çocuk sahibi olabiliyor.
Ergenlikten ilkin ise hemen hemen sperm üretimi olmadığından; bu durumda testisten biopsi yapılarak alınan doku saklanıyor. Hanımlarda ise yumurta dondurma ya da döllenmiş yumurta (embriyo) dondurma seçenekleri var. Buluğluk çağına ulaşmamış kız çocuklarında da yumurtalık dokusu dondurmak onları gelecekte anne hayata geçirmeye ve menopozu geciktirmeyi mümkün kılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir