Genel

Duyarlı Mesaneye Dikkat Etmek

hassas mesaneye dikkat etmek 6006424c9ec6f 11 Duyarlı Mesaneye Dikkat Etmek

Gerektiği kadar sıvı tüketin

Mesane zayıflığınız var ise, tuvaleti ziyaret etme dürtüsünü azaltmak için sıvı tüketmekten kaçınmanıza gerek kalmamıştır. Su içmeye devam! Fazlaca fazla su içmek, idrara çıkma sıklığını ve aciliyetini artırabilir. Sadece yeterince tüketmemek de idrarınızı daha konsantre hale getirir ve her ikisi de mesanenin hassasiyetini artırır. Bu da inkontinans riskinizi bununla beraber getirir. Ek olarak, su içmek idrardaki kokunun azalmasına destek olabilir.

Hoşça kal Barista!

Kafein, alkollü ve gazlı içecekler en fena düşmanlarınızdır. Bu yüzden duyarlı mesanenize destek olmak için, kahve, çay ve gazlı içecekleri sınırlayın (yada en azından 15: 00’ten sonrasında). Bu içecekler idrarı arttırır.

 

Bir Program Hazırlayın

Duyarlı mesane eğitilebilir. Her gün tuvaleti ziyaret etme planınız hakkında doktorunuzla konuşun. Ihmal etmeyin, mesanenizin her seferinde tamamen boşalmalıdır.

 

Ağır Kaldırma Yok

Ağır cisimleri kaldırmak, pelvik taban ve sırtınız için hakkaten kötüdür. Çevrenizdekilerden yardım istemek en iyisidir.

 

 

Pelvik Taban Egzersizleri

Günde minimum üç kez egzersiz yaparak, pelvik taban kaslarınızı güçlendirebilir ve gerekseme duyduğunuzda duyarlı mesaneniz üstünde daha çok denetim sahibi olabilirsiniz.

 

Fazlaca fazla mekik çekmeyin!

Mekiklerin her türü ve plank benzer biçimde egzersizlerin fazlası pelvik tabanınıza fazlaca fazla baskı uygular. Pelvik tabanınızı destekleyen egzersizleri tercih edin. Daha iyi mesane sağlığı için tavsiye edilenler egzersizler, pelvik taban egzersizleri ve bazı Pilates yada yoga egzersizleridir. İdrarın tutulmasını ve özgür bırakılmasını denetim eden pelvik taban kaslarının güçlendirilmesine destek olurlar. Günde minimum üç kez egzersiz yaparak idrar kaçırmanın önüne geçin ve genel sağlığınızı iyileştirin.

 

Pelvik taban egzersizlerinin işe yaradığını iyi mi anlarım?

Pelvik taban kaslarınızı kolay bir stop-start testi ile kontrol edebilirsiniz. Tuvaletteyken, kaslarınızı kullanarak idrarınızı durdurun ve yeniden başlatın. Daha ilkin olduğundan daha iyi denetim ediyorsanız, pelvik taban egzersizleri çalışıyor anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir