Alkol zehirlenmesi

Alkol zehirlenmesi kısa bir sürede çok miktarda alkol alınmasının ciddi bir sonucudur – ve bazen ölümcüldür. Çok hızlı bir şekilde çok fazla içmek soluk almanızı, kalp hızınızı, vücut sıcaklığınızı ve öğürme refleksinizi etkileyebilir ve potansiyel olarak komaya ve ölüme sebep olabilir.

Alkol zehirlenmesi ayrıca yetişkinler veya çocuklar kazayla veya isteyerek alkol içeren ev yapımı ürünleri tükettiğinde oluşabilir.

Alkol zehirlenmesi geçiren bir kişi acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Eğer birinin alkolden zehirlendiğini düşünüyorsanız derhal acil tıbbi yardım çağırın.

Belirtileri

Alkol zehirlenmesi bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Konfüzyon
 • Kusma
 • Nöbetler
 • Solunum yavaşlaması (bir dakikada sekiz nefesten az)
 • Düzensiz nefes (nefes arasında 10 saniyeden fazla boşluk olması)
 • Mavi tonlu deri veya soluk cilt
 • Düşük vücut ısısı (hipotermi)
 • Kendinden geçme (bilinçsizlik) ve uyanamama durumu

Yardım istemeden önce, tüm bu bulgu ve semptomların oluşması gerekmez. Bilinçsiz veya uyanma zorluğu çeken bir kişi ölme riski taşımaktadır.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Eğer birinin alkol zehirlenmesi olduğundan şüpheleniyorsanız – klasik bulgu ve semptomları görmüyor dahi olsanız – acil tıbbi yardım almaya çalışın.

Alkol zehirlenmesi acil bir durumdur Şayet çok fazla alkol tüketen birisi ile beraberseniz veya yukarıda belirtilen bulgu ve semptomlardan herhangi birini görüyorsanız, ne yapmanız gerektiğini burada bulabilirsiniz:

 • Hemen 112’yi arayın veya bölgesel acil yardım merkezini arayın. Asla, alkol zehirlenmesi olan kişinin uyuyarak bu durumu atlatacağını düşünmeyin.
 • Bilgi verebilecek konumda olun. Eğer biliyorsanız, kişinin içmiş olduğu içkinin miktarını ve ne zamandan beri bu şekilde olduğunu hastane veya acil durum personeline mutlaka bildirin.
 • Bilinci kapalı olan kişiyi yalnız bırakmayın. Alkol zehirlenmesi, çalışır haldeki öğürme refleksini etkilediğinden, alkol zehirlenmesi olan birisinin kendi kusmuğuyla tıkanabilir ve nefesinin tıkanma durumu ortaya çıkabilir. Yardım beklerken, kişiyi kusturmaya çalışmayın çünkü tıkanabilir.
 • Kusan kişiye yardımcı olun. Oturur konumda tutmaya çalışın. Eğer kişinin yatması gerekiyorsa, başının yan dönmüş olduğundan emin olun – bu kişinin tıkanmaması için yardımcı olur. Bilinç kaybını önlemek için, kişiyi uyanık tutmaya çalışın.

Yardım almaktan korkmayın Birisinin tıbbi müdahale gerektirecek kadar sarhoş olduğunu düşünüyorsanız, karar vermeniz zor olabilir, ancak dikkatli olup, önlem almak en iyisidir. Reşit değilseniz kendiniz adına veya arkadaşınız veya sevdiğiniz bir kişi için, sonuçlardan endişe ediyor olabilirsiniz. Ancak zamanında yardım almazsanız, sonuçları çok daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Nedenleri

Etanol şeklindeki alkol (etil alkol), alkollü içecekler, gargara, pişirme özleri, bazı ilaçlar ve bazı ev ürünleri içerisinde bulunabilirler. Etil alkol zehirlenmesi genellikle, özellikle kısa süre içerisinde aşırı alkollü içki alınmasından kaynaklanır.

Alkolün diğer şekilleri — buna izopropil alkol (ispirto, losyonlar ve bazı temizlik ürünlerinde bulunan) ve metanol veya etilen glikol (antifiriz, boyalar ve çözücüler içerisinde bulunan ortak bir madde) dahil olmak üzere bazı alkol türleri, acil tedavi gerektiren toksik zehirlenmenin başka bir türüne neden olabilir.

Aşırı içme

Alkol zehirlenmesinin başlıca nedeni aşırı içmedir – bir erkeğin iki saat içerisinde beş veya daha fazla ağır alkollü içki tüketmesi veya bir kadının iki saat içerisinde en az dört ağır alkollü içecek tükettiği durumlarda. Aşırı alkol alımı bir saat içinde de oluşabilir veya birkaç güne kadar da sürebilir.

Bayılacak konuma gelene kadar ölümcül dozda içki tüketmiş olabilirsiniz. Şayet içmeyi bıraktığınız anda bilinçsiz hale gelmişseniz, alkol midenizde ve kan dolaşımıyla bağırsaklarda serbest olarak dolaşmaya devam edecektir ve vücudunuzdaki alkol seviyesi bu yüzden yükselmeye devam edecektir.

Ne kadarı çok fazladır? Sindirimi saatler sürebilen gıdaların aksine, alkol vücut tarafından hızla emilir ve sindirilmesi saatler sürebilen besinlerden daha uzun sürede vücuttan atılabilir. Ve tüketilen aşırı alkolün etkisinden tamamen kurtulmanız için vücudunuzun çok daha fazla zamana ihtiyacı olacaktır.

Çoğu alkoller karaciğer tarafından işlemden geçerler ve genellikle karaciğeriniz için tek bir içkinin işlemden geçmesi (metabolizma) yaklaşık bir saat sürer.

Bir içki olarak tanımlananlar şunlardır:

 • 355 millilitre düzenli bira alımı (yaklaşık yüzde 5 alkol)
 • 237 ila 266 millilitre malt likör (yaklaşık yüzde 7 alkol)
 • 148 millilitre şarap (yaklaşık yüzde 12 alkol)
 • 44 millilitre 80-yıllanmış sert likör (yaklaşık yüzde 40 alkol)

Karışık olarak alınan içecekler birden fazla porsiyonluk içeceği içerirler ve metabolizmada daha uzun süre kalabilirler.

Tedavi ve ilaçlar

Alkol zehirlenmesi tedavisi genellikle, destekleyici bakım ile vücudunuzun kendisini alkolden kurtarmasını içermektedir. Bunlar tipik olarak şunları içermektedir:

 • Dikkatli izleme
 • Solunum sorunları veya boğulmanın önlenmesi
 • Oksijen terapisi
 • Damar yoluyla verilen sıvılarla (intravenöz), dehidratasyonun önlenmesi
 • Alkol zehirlenmesinin ciddi komplikasyonlarının önlenmesi açısından vitamin ve glikoz kullanımı

Yanlışlıkla metanol veya izopropil alkol tüketen yetişkinler veya çocuklara hemodiyaliz gerekebilir – atıkların filtrelenmesi ve toksinlerin sisteminizden mekanik bir yolla çıkarılması – bu yöntem kandan alkolün hızlı bir şekilde çıkarılması için yapılmaktadır.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Alkol zehirlenmesine evdeki ilaçlarınız yaramaz. Bu acil bir tıbbi durumdur.

Tehlikeli mitler Alkol zehirlenmesi etkilerini geri çevirme olanağınız yoktur ve aslında bazı eylemler durumu daha kötü hale getirebilirler. Burada işe yaramayacak olan işlemlerden bazılarını görebilirsiniz:

 • Koyu kahve veya kafein — bu alkol zehirlenmesi etkilerine karşı kullanılacak bir yöntem değildir
 • Soğuk duş — soğuk şok bilinç kaybına neden olabilir
 • Yürümek — vücudunuzdaki alkolün hızlı bir şekilde vücuttan atılımını sağlamaz
 • Uyumak — uykudayken bilincinizi kaybedebilirsiniz

Korunma

Alkol zehirlenmesini önlemek için:

 • Aşırıya kaçmadan alkol alın. Eğer alkol alacaksanız, bunu aşırıya kaçmadan yapmaya çalışın. Sağlıklı yetişkinler için, yani her yaştaki kadınlar için günde bir içecek, 65 yaşına kadar olan erkeklerde günde iki içki ve 65 yaş ve daha genç olanlarda günde bir içki uygundur. İçkinizi yavaş yavaş, tadını çıkararak içmeye çalışın.
 • Aç karnına içmeyin. Mide içerisinde biraz yiyecek olması, örneğin aşırı içki içme durumunda, alkol zehirlenmesini önlemese de alkol emilimini yavaşlatabilir.
 • Gençler ile iletişim kurun. Aşırı içme dâhil, alkolün tehlikeleri hakkında gençlerle konuşun. Alkol konusunda uyarılmış olan ve ebeveynleri ile yakın ilişki içerisinde olan çocukların, alkol alımı yatkınlığının en az seviyede olduğu kanıtlanmıştır.
 • Ürünleri güvenli şekilde saklayın. Kozmetikler, ağız gargaraları ve ilaçlar dahil olmak üzere, mağazalardan aldığınız alkol içeriğine sahip ürünleri küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin. Ev temizliğinde kullanılan ürünleri, çocukların ulaşamayacakları banyo veya mutfak dolapları içerisinde tutun ve toksik öğeleri içerebilecek maddeleri güvenli yerlerde depolayın. Alkollü içecekleri kilit altında muhafaza edebileceğiniz bir dolaba yerleştirin.
 • Takibe alın. Şayet genç çocuğunuzda alkol zehirlenmesi nedeniyle bir tedavi yapılmışsa, takibinin ve bakımının yapıldığından emin olun. Bir profesyonel, sağlık uzmanı veya özellikle kimyasal bağımlılık konusunda deneyimli uzman bir kişi ile görüşmeniz gelecekteki aşırı alkol alma eğilimini önleme konusunda yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*