Anal kanser

Anal kanser, anal kanalda oluşan, kanserin çok yaygın olmayan bir çeşididir. Anal kanal dışkınızın vücudunuzu terk ettiği rektumunuzun son kısmındaki kısa tüptür.

Anal kanser rektal kanama ve anal ağrı gibi bulgu ve semptomlara sebep olabilir.

Anal kanser olan birçok insan kemoterapi ve radyasyonun kombinasyonu ile tedavi edilir. Anal kanser tedavilerinin birleşimi iyileşme şansını artırsa da birleştirilmiş tedaviler ayrıca yan etkilerin riskini de artırır.

Belirtileri

Anal kanserin bulgu ve semptomları şunları içerir:

 • Anüs veya rektum kanaması
 • Anüs bölgesinde ağrı
 • Anal kanal içinde bir kitle veya büyüme
 • Anal kaşıntı

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Özellikle anal kanser riskini arttıran faktörler varsa, sizi rahatsız eden herhangi bir bulgu veya semptomu doktorunuza danışın.

Nedenleri

Anal kanser, genetik bir mutasyon normal, sağlıklı hücreleri anormal hücrele dönüştürdüğü zaman oluşur. Sağlıklı hücreler büyür ve belirli bir hızda çoğalır, belirli bir zamanda da ölürler. Anormal hücreler büyür ve kontrol dışı çoğalırlar ve ölmezler. Biriken anormal hücreler bir kütle oluşturur (tümör). Kanser hücreleri yakın dokuları istila eder ve başlangıçtaki tümörden ayrılarak vücudun başka bir bölgesine yayılabilir (metastaz).

Anal kanser, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) ile yakından ilişkilidir. Anal kanser vakalarının çoğunda HPV kanıtı tespit edilmiştir. HPV’nin, anal kanserin en yaygın nedeni olduğu düşünülmektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Anal kanser tedavisi kanserin evresine, genel sağlık durumunuza ve sizin tercihinize bağlıdır.

Kemoterapi ve radyasyon kombinasyonu

Doktorlar genellikle anal kanseri, kemoterapi ve radyasyonu birlikte kullanarak tedavi ederler. Birlikte uygulandığında bu iki tedavi birbirini destekler ve tedavi şansını arttırır.

 • Kemoterapi. Kemoterapi ilaçları damara enjekte edilir veya hap olarak alınır. Kimyasallar vücudunuza yayılır ve kanser hücresi gibi hızlı büyüyen hücreleri öldürür. Maalesef, gastrointestinal kanal ve kıl köklerindeki hücreler gibi hızlı büyüyen sağlıklı hücreleri de öldürürler. Bu nedenle bulantı, kusma ve saç dökülmesi gibi yan etkiler oluşur.
 • Radyasyon terapisi. Radyasyon terapisi, X-ray gibi yüksek enerjili ışınları kullanark kanser hücrelerini öldürür. Radyasyon terapisinde bir masaya üzerine yatarsınız ve büyük bir makine etrafınızda dönerek vücudun belirli bölgelerine radyasyon ışınları gönderir. Işınlar kanser hücrelerini hedef alır ama radyasyon yakın bölgelerdeki sağlıklı dokuya da zarar verebilir. Yan etkiler; deride kızarıklık ve anüs içinde ve çevresinde yaraların yanı sıra anal kanalın sertleşmesi ve kalınlaşmasını içerebilir.

Anal kanser için radyasyon terapisi genellikle 5 ya da 6 hafta devam eder. Kemoterapi genellikle ilk hafta ve beşinci hafta uygulanır. Doktorunuz kanserin özelliklerine ve genel sağlık durumunuza göre tedavi planını şekillendirir. Kemoterapi ve radyasyon kombinasyonu her iki tedavinin etkisini arttırmasına rağmen yan etkilerin de olasılığını arttırır. Ne gibi yan etkiler olabileceğini doktorunuzla konuşun.

Ameliyat

Doktorlar genellikle anal kanserin evresine göre farklı prosedürler uygular.

 • Erken-evre anal kanser için ameliyat. Çok küçük anal kanserler ameliyat ile alınabilir. Bu işlem sırasında cerrah tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir parçasını alır. Tümör küçük olduğu için erken-evre kanserler bazen, anal kanalı çevreleyen büzgen kaslara zarar vermeden alınabilir. Anal büzgen kasları bağırsak hareketlerini kontrol eder bu nedenle doktorlar kaslara zarar vermemeye çalışır. Kansere bağlı olarak doktorunuz ameliyat sonra kemoterapi ve radyasyon önerebilir.
 • Geç-evre anal kanser veya diğer tedavilere cevap vermeyen anal kanser için ameliyat. Eğer kanser kemoterapi ve radyasyona cevap vermediyse ya da kanser ilerlemişse doktorunuz abdominoperineal rezeksiyon ya da AP rezeksiyon denilen daha kapsamlı bir operasyon önerebilir. Bu işlem sırasında cerrah anal kanal, rektum ve kolonun bir kısmını alır. Cerrah daha sonra kolonun kalan kısmını karındaki bir açıklığa (stoma) birleştirir ve atıklar vücudu buradan terk ederek bir kolostomi torbasında toplanır.

Korunma

Anal kanserden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Anal kanser riskini düşürmek için:

 • Güvenli cinsel ilişki. Cinsel ilişkiden kaçınmak veya güvenli cinsel ilişki HPV ve HIV virüslerinden korunmanıza yardımcı olabilir. Cinsel yolla bulaşan bu iki virüs anal kanser riskini artırır. Eğer anal seks tercih ediyorsanız prezervatif kullanın.
 • HPV aşısı olun. İki aşı HPV enfeksiyonuna karşı uygulanır. Hem erkekler hem de kızlar HPV’ye karşı aşılanabilir.
 • Sigarayı bırakın. Sigara içmek anal kanser riskini arttırır. Sigaraya başlamayın. Sigara içiyorsanız hemen bırakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*