Apandisit

Apandisit apandisinizin iltihaplı ve irinle dolu olduğu bir durumdur.  Apandisiniz karnınızın alt kısmında bulunan, bağırsağınızdan dışarı açılan parmak şeklinde bir kesedir. Bu küçük yapının bilinen temel bir amacı yoktur, fakat bu sorun yaratmayacağı anlamına gelmez.

Apandisit tipik olarak göbeğinizden başlayan ve sağ alt karnınıza doğru geçen bir ağrıya sebep olur. Apandisit ağrısı tipik olarak 12 ila 18 saatlik bir sürede artar ve sonuç olarak çok ciddi bir hal alır.

Apandisit herkesi etkileyebilir, fakat genellikle 10 ve 30 yaşları arasındaki insanlarda görülür. Standart apandisit tedavisi apandisin ameliyatla alınmasıdır.

Belirtileri

Apandisitin bulgu ve semptomları şunları içerebilir:

 • Göbeğiniz etrafından karnınızın sağ alt kısmına kayan artan ağrı
 • Saatler boyunca keskinleşen ağrı
 • Karnınızın sağ alt kısmına baskı uyguladığınızda oluşan duyarlılık
 • Karnınızın sağ alt kısmına baskı yapıldığında oluşan keskin ağrı ve baskının hızlıca yayılması (karın duyarlılığı)
 • Öksürme ve diğer sarsıcı hareketleriniz sonucunda artan ağrı
 • Bulantı
 • Kusma
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Kabızlık
 • Gaz çıkaramama
 • İshal
 • Karın şişkinliği

Acının yeri yaşınıza ve apandisinizin yerine göre değişebilir. Özellikle küçük çocuklarda veya halime kadınlarda, apandisit ağrısı değişik bölgelerde görülebilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz
Sizde ya da çocuğunuzda sizi endişelendiren bulgu veya semptomlar gördüğünüzde doktorunuzdan randevu alınız. Dik durmanızı veya rahat bir pozisyon almanızı engelleyecek kadar ağrı çekiyorsanız hemen medikal ilgi edininiz. 

Nedenleri

Apandisitin nedenler her zaman belirgin değildir. Bazen apandistin nedenleri şunlar olabilir:

 • Bir engel. Yemek atığı veya sert bir dışkı parçası, apandisinizin boyu boyunca devam eden boşluğun açıklığını kapatıyor olabilir.
 • Bir enfeksiyon. Apandisit ayrıca gastrointestinal viral enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon sonrasında gerçekleşiyor olabilir yada diğer bir iltihaplanmadan kaynaklanabilir.

Her durumda, apandis içindeki bakteriler devamlı çoğalır ve apandisin iltihaplanmasına, şişmesine ve irin ile dolmasına neden olur. Eğer doğru bir şekilde tedavi edilmezse, apandis yırtılabilir. 

Tedavi ve ilaçlar

Apandisit tedavisi genellikle iltihaplanmış apandisin alınması için ameliyat içerir. Diğer tedaviler durumunuza göre gerekebilir.

Apandisinizin alındığı ameliyat (appendektomi)

Appendektomi, karına açılan 5-10 cm’lik veya daha büyük bir kesik kullanılarak yapılan açık bir ameliyattır. Veya apandisit ameliyatı birkaç küçük kesikleri içeren laparoskopik bir operasyon olarak da yapılabilir. Laparoskopik bir appendektomi sırasında cerrah özel bir cerrahi aracı ve video kamerayı apandisinizi çıkarmak için karnınıza yerleştirir.

Genel olarak, laparoskopik ameliyat daha çabuk iyileşmenizi ve daha az yara izi taşımanızı sağlar. Fakat laparoskopik ameliyat herkes için uygun değildir. Eğer apandisiniz yırtılmış ve enfeksiyon apandisiniz boyunca yayılmışsa veya bir apse mevcutsa, açık bir appendektomiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Açık bir appendektomi cerrahın karın boşluğunu temizleyebilmesine olanak sağlar.

Appendektominizden sonra bir veya iki gün hastanede kalabilirsiniz.

Apsenin apandisit ameliyatından önce boşatılması

Eğer apandisiniz patlamışsa ve etrafında bir apse oluşmuşsa, vücudunuza yerleştirilecek bir tüp sayesinde apse boşaltılabilir. Appendektomi, enfeksiyon kontrol altına alındıktan birkaç hafta sonra yapılabilir. 

Yaşam tarzı ve evde bakım 

Appendektomiden birkaç hafta sonra iyileşmeyi bekleyiniz. Eğer apandisiniz patlarsa iyileşme süreci daha da uzar. Bu iyileşme zamanı süresince, aşağıdaki adımları iyileşmek için izleyebilirsiniz:

 • Başlarda ağır aktivitelerden kaçınınız. Appendektominiz laparoskopik olarak yapılmışsa, ameliyattan sonraki ilk 3-5 gün için aktivitelerinizi kısıtlayın. Eğer açık appendektomi geçirmişseniz ameliyattan sonra ilk 10-14 gün için aktivitelerinizi kısıtlayınız. Normal hayatınıza ne zaman dönebileceğinizi doktorunuza sorunuz. 
 • Öksürdüğünüz zaman karnınızı destekleyiniz. Öksürdüğünüz, güldüğünüz ve diğer hareketleri yaptığınız zaman karın ağrısı çekebilirsiniz. Bu hareketlerden önce kendinizi hazırlamak için karnınızın altına bir yastık koyun ve baskı uygulayın.
 • Eğer ilaçlar yardımcı olmuyorsa doktorunuzu arayın. Ağrı çekmek vücudunuza fazladan stres yaratır ve iyileşme sürecini uzatır. İlaç almanıza rağmen hala ağrı çekiyorsanız doktorunuzu arayınız.
 • Hazır olduğunuza kalkın ve hareket edin. Hazır hissettiğinizde yavaşça aktivitelerinizi arttırın. Kısa yürüyüşlerle başlayınız.
 • Yorgun hissettiğinizde uyuyun. Vücudunuz iyileşirken, kendinizi normalden daha uykulu hissedebilirsiniz. Kendinizi zorlamayın ve gerektiğinde dinlenin.

Doktorunuzla işinize veya okulunuza ne zaman döneceğinizi tartışın. İşinize kendinizi hazır hissettiğinizde dönebilirsiniz. Çocuklar, ameliyattan sonra bir haftadan az bir sürede okullarına dönebilirler. Fakat spora gitmek ağır aktiviteler ameliyattan sonra 2-4 hafta boyunca kısıtlanmalıdır

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*