Hemoroid

Basur olarak da adlandırılan hemoroidler, anüsünüzde ve alt rektumunuzdaki şiş ve iltihaplı damarlardır. Hemoroidler, öteki sebeplerin içinde, bağırsak hareketleri esnasında zorlanma yada hamilelikte bu damarlarda artan basınçtan kaynaklanabilir. Hemoroidler rektumun içinde olabilir (iç hemoroidler), yada anüsün çevresinde, cildin haricinde gelişebilir (dış hemoroidler).

Hemoroidler yaygın rahatsızlıklardır. 50 yaşlarında, yetişkinlerin ortalama yarısı hemoroidin varlığına işaret edebilen kaşıntı, hastalık ve kanamayla baş etmek zorunda kalır.

Talih eseri, hemoroid tedavisi için birçok etkili seçenek vardır. Bir çok insan semptomlardan ev tedavileri kullanarak ve yaşam seçimi değişimleri yaparak kurtulabilir.

Emareleri

Hemoroid bulgu ve semptomları şunlar olabilir:

 • Ağrısız bağırsak hareketleri esnasında kanama – wc esnasında, klozetin içinde parlak kırmızı ufak oranda kan yada doku fark edebilirsiniz
 • Anal bölgede kaşıntı yada tahriş
 • Ağrı yada hastalık
 • Anüs çevresinde şişlik
 • Anüs yakınında kırılgan ve ağrılı yumru
 • Dışkı kaçırma

Hemoroid semptomları çoğu zaman yerine bağlıdır. İç hemoroid rektum içinde yerleşiktir. Çoğu zaman bu tür hemoroidi göremez yada hissedemezsiniz ve çoğu zaman rahatsızlığa niçin olmaz.

Sadece dışkı geçişi esnasında ıkınma yada tahriş, hemoroidin kırılgan yüzeyine hasar verebilir ve kanamaya niçin olabilir. Kimi zaman ıkınma, anal delikteki bir iç hemoroidi zorlayabilir. Bu çıkıntılı yada prolabe hemoroid olarak malum tür ağrı ve tahrişe niçin olabilmektedir.

Dış hemoroid anüs çevresindeki derinin altındadır. Dış hemoroid tahrişe, kaşıntıya yada kanamaya niçin olabilir. Kimi zaman kan dış hemoroitte havuz şeklinde birikebilir ve şiddetli ağrı ile sonuçlanan bir pıhtı (trombüs) bununla beraber şişme ve irin oluşmasına niçin olabilir.

Ne süre doktora gitmelisiniz

Bağırsak hareketleri esnasında kanama, hemoroitte en sık görülen semptomdur. Sadece, rektal bir kanama, kolorektal kanser ve anal kanserlerin öteki türleri olmak suretiyle, öteki hastalıklar ile beraber de ortaya çıkabilir. Doktorunuz ile konuşmadan, kanamanın sebebinin hemoroid bulunduğunu düşünmeyin.

Doktorunuz daha ciddi koşullar yada hastalıkları ekarte edebilmek ve hemoroidin teşhisini koyabilmek için, fizyolojik bir muayene ve öteki testleri gerçekleştirecektir. Ek olarak, hemoroid ağrıya niçin oluyorsa, sık sık yada aşırı derecede kanamaya niçin oluyorsa, evde bakım uygulamak yerine, tıbbi yardım almayı düşünebilirsiniz.

Hemoroid semptomlarınız bağırsak alışkanlıklarınızın belirgin değişimleri ile beraber başladıysa yada siyah, katran yada kestane rengi dışkı, kan pıhtısı yada dışkı ile karışık kan geçişleriniz var ise, derhal doktorunuza danışın. Bu tür dışkı durumu sindirim sisteminde başka daha kapsamlı kanamaya işaret edebilir.

Eğer rektal kanamaya bağlı olarak, baş dönmesi yada bulanıklık yada büyük oranda bir baygınlık yaşarsanız, acil tıbbi bakım isteyin.

Sebepleri

Anüs etrafındaki damarlar, tazyik altında kaldıklarında gerilmiş, şişkin ve kabarık şekilde toplanma eğilimindedirler. Şişmiş damarlar (hemoroid) alt rektumdaki basıncın artmasına sebep olur. Artan basınca niçin olabilecek faktörler şunlardır:

 • Bağırsak hareketleri esnasında zorlanma
 • Tuvalette uzun süre süresince oturma
 • Kronik ishal yada kabızlık
 • Aşırı kiloluluk
 • Hamilelik
 • Anal ilişki
 • Düşük lifli rejim

Hemoroid gelişimi bilhassa yaşla beraber daha sık görülebilmektedir, bu sebeple yaşlanmaya bağlı olarak rektum ve anüs damarlarındaki destek dokularında zayıflamalar ve uzamalar gelişebilmektedir.

Tedavi ve ilaçlar

Bir çok süre, hemoroid tedavisi kendi başınıza alabileceğiniz adımlar ihtiva eder, tıpkı yaşam seçimi değişimleri şeklinde. Sadece kimi zaman ilaçlar yada cerrahi işlemler gerekebilir.

İlaçlar
Hemoroid durumunuz eğer bir tek hafifçe rahatsızlıklar gösteriyorsa, doktorunuz kremler, merhemler, fitiller yada pedler şeklinde reçetesiz satılan ilaçları kullanmanızı önerebilir. Bu ürünler muhteviyatında, hamamelis yada hidrokortizon şeklinde maddeler içermektedir ve en azından geçici olarak ağrı ve kaşıntıyı rahatlatmada destek olabilmektedir.

Doktorunuz belirtmediği sürece, reçetesiz satılan ilaçları kesinlikle bir haftadan fazla yada başka reçetesiz satılan ilaçlar ile karışmasını sağlayarak kullanmayınız. Bu ürünler, deri döküntülerine, enflamasyona ve deri incelmesi şeklinde bazı yan etiklere niçin olabilirler.

Minimal girişimsel girişimler

Dış hemoroid içinde eğer bir kan pıhtısı oluştuysa, doktorunuz bu mevzuda rahatlamanız açısından, rahat bir kesi ile pıhtıyı ortadan kaldırabilir.

Kalıcı kanama yada ağrılı hemoroid için, doktorunuz başka minimal girişimsel yöntemler önerebilir. Tedaviniz doktorunuz ofisinde yada öteki bir ortamda ayakta tedavi ile yapılabilir.

 • Lastik bant ligasyonu. Doktorunuz dolaşımını kesmek için, iç hemoroid tabanı etrafına bir yada iki ufak lastik bant yerleştirebilir. Hemoroid büzülür ve yedi gün içinde düşer. Bu işlem – lastik bant ligasyonu denilen – pek fazlaca insanda etkilidir.

Hemoroid bantlama işlemi hastalık verebilir ve kanamalara niçin olabilir, bu durum bantlama yapıldıktan iki ila dört gün içinde görülebilir, sadece fazlaca ender rastlanılan bir durumdur.

 • Enjeksiyon (skleroterapi). Bu işlemde, doktorunuz hemoroid dokusunun içinde büzülmesi için kimyasal bir solüsyon enjekte eder. Enjeksiyon kimi süre fazlaca azca yada kısmı ağrılara niçin olabilir, bu işlem lastik bant ligasyonundan daha azca etkiye haizdir.
 • Pıhtılaşma (kızılötesi, lazer yada bipolar). Pıhtılaşma teknikleri, lazer yada kızılötesi ışık yada ısı kullanılarak yapılır. Bunlar iç hemoroidin sertleşmesine, küçülmesine, kanamasına ve netice olarak büzüşmesine niçin olurlar.

Pıhtılaşmanın kısmen de olsa yan tesirleri olduğundan, hemoroidin lastik bant ligasyonuna nazaran, fazlaca daha çok tekrarlama (nüks) riskine haizdir.

Cerrahi işlemler
Öteki işlemlerin başarıya ulaşmış olmadığı durumlarda yada büyük hemoroid durumu olduğunda, doktorunuz cerrahi bir işlem önerebilir. Cerrahi ayakta tedavi yöntemi ile yapılabilirken, bir gece hastanede kalmanız gerekebilir.

 • Hemoroidi çıkarma. Hemoroitektomiye esnasında, cerrah kanamaya yol açan aşırı dokuları kaldırır. Çeşitli teknikler kullanılabilmektedir. Ameliyat, lokal anestezi ile kombine şekilde sedasyon yada spinal anestezi yada genel anestezi ile birleştirilerek yapılabilir.

Hemoroitektomi şiddetli yada tekrarlayan hemoroid tedavisinde en etkili ve eksiksiz bir yöntemdir. Komplikasyonları, mesanede geçici boşalma zorluğu ve bu sorunlara bağlı olarak gelişen üriner sistem enfeksiyonları görülebilmektedir.

Bir çok kişiler işlem sonrasında bazı ağrılar yaşayabilir. İlaçlar ağrıyı rahatlatabilir. Sıcak bir banyo iliklerine kadar destek olabilmektedir.

 • Hemoroid zımbalama. Bu işleme, stapler hemoroitektomi yada zımbalı hemoroidopeksi de denilmektedir, hemoroid dokusuna kan akışını engeller. Zımbalama çoğu zaman hemoroitektomiye nazaran daha azca ağrı ihtiva eder ve düzgüsel aktivitelere daha erken bir geri dönüş sağlar.

Hemoroitektomiye ile karşılaştırıldığında, zımbalama; büyük seviyede nüksetme ve rektal prolapsus riskini taşımaktadır, burada rektum parçası makattan çıkıntı yapabilmektedir. Sizin açınızdan en iyi seçeneğin hangisi olabileceği hakkında doktorunuz ile görüşün.

Yaşam seçimi ve evde bakım

Hemoroidin niçin olduğu hafifçe ağrıların, şişliklerin ve iltihapların tedavisini ve bu sorunların rahatlatılması mevzusunda evde bakım yapabileceğiniz tedaviler uygulayabilirsiniz. Çoğu zaman bunlar bir tek gerekseme olunan tedavilerdir.

 • Topikal tedaviler kullanın. Reçetesiz satılan hidrokortizon yada hamemelis maddeleri içeren hemoroid kremleri yada fitilleri yada uyuşturucu madde içeren pedlerin kullanımı rahatlamanıza destek olabilir.
 • Sıcak bir banyo yada oturma banyosunda tertipli olarak bekleyin. Günde iki üç kez, ılık su içinde 10 ila 15 dakika anal bölgenizi beklemeye alın. Hela üstünde yerleştireceğiniz bir oturma banyosu yapabilirsiniz. Bu oturma banyolarından, eczanenizden edinebilirsiniz.
 • Anal bölgenizi temiz tutun. Yıkanmak (tercihen) yada ılık su ile hafifçe anüs çevresindeki cildi temizleyecek günlük duş almak, yararlı olacaktır. Sabun lüzumlu değildir ve problemi şiddetlendirebilir. Alkol bazlı yada parfümlü mendil kullanımından kaçının. Yavaşça banyodan sonrasında, saç kurutma makinesi ile kurulayın.
 • Kuru wc kağıdı kullanmayın. Bağırsak hareketinizden sonrasında anal bölgenizi temiz tutmak için destek olacak, nemli peçeteler yada parfüm yada alkol içermeyen ıslak wc kağıtları kullanın.
 • Soğuk uygulayın. Şişmeyi rahatlatmak için anüs bölgenize, buz paketleri yada soğuk kompres uygulayın.
 • Ağızdan ağrı kesiciler alın. Geçici olarak rahatsızlığı gidermek için asetaminofen, aspirin yada ibuprofen kullanabilirsiniz.

Bu tedaviler yardımıyla, hemoroid semptomlarınız çoğu zaman yedi gün içinde geçer. Eğer şiddetli ağrı yada kanama var ise, yedi gün içinde daha erken yardım alabilir yada doktorunuza görünebilirsiniz.

Korunma

Hemoroidi önlemek için en iyi yol, dışkınızı yumuşak tutmak olacaktır, bu sayede bağırsak hareketlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Hemoroidi önlemek ve hemoroid semptomlarını azaltmak için, şu şeklinde ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Yüksek lifli gıdalar yiyin. Meyve, sebze ve tam tahıllardan daha çok tüketin. Bunu yaparak dışkınızı yumuşatabilir ve hemoroide niçin olabilecek yada mevcut hemoroid semptomlarını kötüleştirebilecek zorlanmaları önlemeye destek olabilirsiniz. Gaz sorunlarını önleyebilmek için lifli beslenmeyi gıdalarınıza yavaş yavaş ilave edin.
 • Bolca sıvı tüketin. Dışkınızı yumuşak tutmanıza destek olabilmesi için günlük olarak her gün altı ila sekiz bardak arası su ve öteki sıvılardan (alkol değil) tüketiniz.
 • Lif takviyeleri düşünün. Bir çok kişiler beslenmelerinde önermiş olduğu kadar lifli gıdaları – 25 gram, hanım ve 38 gram erkekler için günlük lif oranı – alamazlar. Emek harcamalar, reçetesiz satılan fiber lif takviyelerinin, Metamucil ve Citrucel şeklinde, çoğu zaman semptomların gelişiminde ve hemoroid kanamalarında oldukça etkili faydalar gösterdiğini kanıtlamıştır. Bu ürünler, dışkıyı tertipli bir halde yumuşak tutmaya destek olmaktadır.

Eğer lif takviyeleri kullanıyorsanız, her gün minimum sekiz bardak su yada öteki sıvılardan tükettiğinizden güvenli olun. Aksi takdirde, kabızlığınıza ilave olabilecek nedenler oluşturabilir yada kabızlığınızın daha kötüleşmesine niçin olabilirsiniz.

 • Zorlamayın. Ikınma yada dışkı geçimini yapmak için çalışırken, nefesinizi tutarak alt rektum damarlarında daha çok tazyik oluşturabilirsiniz.
 • Dürtü hissettiğiniz anda kısa sürede wcye gidin. Eğer bağırsak hareketleriniz oluştuğunda beklerseniz yada dürtüyü ertelerseniz, dışkı kurur ve sonrasında geçişinde zorlanmaya sebep olur.
 • Egzersiz. Kabızlığı önlemek ve damarlar üstündeki baskıyı azaltmaya destek olmak için etken kalmaya çalışın, ayakta yada uzun süre oturur konumda kalmak baskıya niçin olabilir. Egzersiz bununla birlikte, aşırı kilonun sebebiyet verdiği hemoroid sorunlarını da ortadan kaldırmaya destek olacaktır.
 • Uzun süre oturur konumdan kaçının. Fazlaca uzun süre oturmak, bilhassa de wc esnasında, anüs içindeki damarlarda basıncı arttırmaya niçin olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*