Şeker Hastalığı (Diyabet)

Diabetes mellitus, vücudun kandaki glukozu, doğrusu şekeri iyi mi kullandığını etkileyen bir grup hastalığın genel adıdır. Glukoz sağlığınız için dirimsel ehemmiyet taşır zira kas ve dokuları oluşturan hücrelerin enerji deposudur. Bununla beraber beynin ana enerji deposudur.

Diyabet, hangi tip olursa olsun, kanda fazlaca fazla glukoz olduğu anlamına gelir sadece sebepleri farklılık izah edebilir. Aşırı glukoz ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir.

Kronik diyabet hastalıkları tip 1 diyabet ve tip 2 diyabeti ihtiva eder. Potansiyel olarak tedavi edilebilen diyabet hastalıkları ise, kan şekeri değerlerinin normalin üstünde olduğu sadece diyabet olarak sınıflandırılacak kadar yüksek olmadığı prediyabet ve hamilelik esnasında ortaya çıkan sadece doğumla beraber geçen gestasyonel (gebelik) diyabettir.

Emareleri

Diyabet semptomları kan şekerinizin ne aşama yüksek olduğuna bağlı olarak değişim gösterir. Bazı kişiler, bilhassa prediyabet yada tip 2 diyabet hastaları, başlangıçta semptom yaşamayabilirler. Tip 1 diyabette ise semptomlar hızlıca ortaya çıkma eğilimindedir ve daha şiddetlidir. Tip 1 ve tip 2 diyabetin bazı bulgu ve semptomları şunları ihtiva eder:

 • Susama
 • Sık idrar çıkma
 • Aşırı açlık
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • İdrarda ketonlar (ketonlar, kafi insülin olmadığında kas ve yağların parçalanması sonucu oluşan yan üründür)
 • Aşırı halsizlik
 • Bulanık görme
 • Yavaş iyileşen yaralar
 • Yüksek gerilim
 • Sık sık enfeksiyon oluşması, damak yada cilt enfeksiyonları ve vajinal yada mesane enfeksiyonları benzer biçimde

Tip 1 diyabet her yaşta ortaya çıkabilmesine karşın tipik olarak çocuklukta yada ergenlikte adım atar. Daha yaygın görülen tip 2 diyabet ise her yaşta ortaya çıkabilir ve çoğunlukla önlenebilir.

Ne süre doktora gitmelisiniz

 • Siz yada çocuğunuzda diyabet olduğundan şüpheleniyorsanız. Ihtimaller içinde diyabet semptomlarını fark ederseniz doktorunuza danışın. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi o denli erken adım atar.
 • Diyabet teşhisi konulmuşsa. Teşhis konulduktan sonrasında kan şekeri seviyeniz istikrarlı hale gelene kadar yakın tıbbi takip gerekir.

Sebepleri

Diyabeti idrak etmek için ilk olarak glikozun düzgüsel şartlarda iyi mi işlediğini idrak etmek gerekir

İnsülin iyi mi çalışır?

İnsülin, karnın alt arka kısmında yer edinen pankreastan salgılanan bir hormondur

 • Pankreas kana insülin salgılar.
 • İnsülin dolaşımı hücrelere şeker girmesini sağlar.
 • İnsülin kandaki şeker miktarını azaltır.
 • Kan şekeri seviyesi düştükçe, pankreastan salgılanan insülin miktarı da azalır.

Glukozun görevi

Glukoz, doğrusu şeker, kas ve dokuları oluşturan hücrelerin temel enerji deposudur.

 • Glukoz iki ana kaynaktan sağlanır: yiyecekler ve karaciğer
 • Şeker kan dolaşımına emilir ve insülin yardımıyla hücrelere girer.
 • Karaciğeriniz glukoz üretir ve depolar.
 • İnsülin değerleriniz düşük olduğunda, öneğin bir süredir yiyecek yemediyseniz karaciğeriniz depolanmış glükojeni glukoza çevirirerek düzgüsel glukoz seviyesini korumaya çalışır.

Tip 1 diyabetin sebepleri

Tip 1 diyabette, düzgüsel şartlarda zararı olan bakteri ve virüslerle savaşan bağışıklık sisteminiz pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırır ve bu hücreleri yok eder. Bu da vücudunuza asla insülin olmamasına yada fazlaca azca olmasına niçin olur. Hücrelere taşınması ihtiyaç duyulan şeker kanda birikir. Tip 1 diyabetin genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu sebebiyle ortaya çıkmış olduğu düşünülmektedir fakat sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Prediyabet ve tip 2 diyabetin sebepleri

Tip 2 diyabete neden olabilen prediyabette ve tip 2 diyabette hücreler insüline dirençli hale gelir ve pankreas bu direnci kırmaya kafi gelecek kadar insülin üretemez. Şeker hücrelere taşınmak yerine kanda birikir. Tip 2 diyabetin sebebi tam olarak bilinmemesine karşın tip 1 diyabette olduğu benzer biçimde genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Fazla kilo tip 2 diyabetle yakından ilişkilidir sadece tip 2 diyabetli her hasta fazla şişman değildir.

Gestasyonel (gebelik periyodu) diyabet

Hamilelik esnasında plasenta hamileliği sürdürmek için hormonlar üretir. Bu hormonlar hücrelerin insüline daha dirençli hale gelmesine niçin olur. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemde plasenta büyüdükçe bu hormonlar daha çok salgılanır ve insülin direnci artar.

Düzgüsel şartlarda pankreas bu direnci yenmek için kafi ilave insülini üretir. Sadece kimi zaman pankreas yeterince insülin üretemeyebilir. Bu durumda, fazlaca azca glukoz hücrelere geçer ve fazla glukoz kanda birikir.

Tedavi ve ilaçlar

Diyabetin türüne gore kan şekeri takip edeni, insülin ve ağızdan alınan ilaçlar tedavide rol oynayabilir. Sadece hangi tip diyabet olursa olsun sıhhatli beslenme, sıhhatli kilo ve kan şekeri seviyenizi izlemek diyabet yönetiminin anahtarıdır.

Tüm diyabet türleri için tedaviler

Sıhhatli bir rejim ve egzersiz planı yardımıyla sıhhatli kiloyu korumak tüm diyabet türlerinin yönetiminin mühim bir parçasıdır.

 • Sıhhatli beslenme. Popüler inancın tersine diyabet rejimi diye bir şey yoktur. Diyetinizde meyve, sebze ve tam tahıllılar benzer biçimde gıda kıymeti yüksek, lif bakımından varlıklı ve azca yağ ve kalori içeren besinlere odaklanmanız gerekir. Hayvansal ürünler, rafine karbonhidratlar ve tatlıları ise azaltmanız gerekecektir. Aslen tüm aile için en iyi beslenme planı budur. Beslenme planınıza dahil ettiğiniz sürece, arada sırada şekerli gıdalar tüketmenizde sakınca yoktur. Gene de neyi ne kadar yemeniz icap ettiğini idrak etmek zor olabilir. Bir diyetisyen sıhhat hedeflerinize, yiyecek tercihlerinize ve yaşam tarzınıza uygun beslenme planını hazırlamanıza destek olabilir. Bilhassa tip 1 diyabetiniz var ise, karbonhidrat sayımı da gerekebilir.
 • Fizyolojik aktivite. Diyabet hastalarının da hepimiz benzer biçimde tertipli olarak aerobik egzersiz yapması gerekir. Egzersiz, şekerin enerji için kullanılmak suretiyle hücrelere taşınmasını sağlayarak kan şekerini düşürür. Egzersiz hem de insülin hassasiyetini arttırır; bu sayede vücudunuz şekeri hücrelere taşımak için daha azca insüline gereksinim duyar. Egzersiz için doktorunuzun onayını alın. Sonrasında yürüyüş, yüzme yada bisiklete binme benzer biçimde keyif aldığınız aktiviteleri seçin. Mühim olan fizyolojik aktiviteyi günlük rutininizin bir parçası haline getirmektir. Haftanın bir çok günü minimum 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Eğer bir süredir spor yapmadıysanız yavaş başlayın ve egzersizi aşama aşama artırın.

Tip 1 ve tip 2 diyabet tedavileri
Tip 1 diyabet tedavisi insülin iğneleri yada bir insülin pompasının kullanılması, sık kan şekeri kontrolleri, ve karbonhidrat sayımını ihtiva eder. Tip 2 diyabetin tedavisinde ise diyabet ilaçları, insülin yada her ikisinin kullanımının yanında başlıca olarak kan şekerinin takip edilmesi vardır.

 • Kan şekerinin takip edilmesi. Tedavi planınıza bağlı olarak kan şekerinizi haftada birkaç kez yada günde 3 yada daha çok denetim edip kaydedebilirsiniz. Dikkatli takip, kan şekerini istenilen aralıkta tutmanın tek yoludur. İnsülin tedavisi gören hastalar kan şekeri seviyelerini devamlı glikoz seyretme cihazıyla takip etmeyi seçebilirler. Bu teknoloji hemen hemen glukometrenin yerini almasa da kan şekerinizin eğilimleri hakkında mühim bilgiler sağlayabilir.

Katı bir rejim programı uygulasanız bile kanınızdaki şeker miktarı beklenmedik bir halde değişebilir. Diyabet tedavi ekibinizin yardımıyla kan şekeri seviyenizin yiyecekler, fizyolojik aktivite, ilaçlar, hastalık, alkol, stres ve (hanımlarda) hormon seviyelerinin dalgalanmalarına iyi mi tepki verdiğini öğrenirsiniz.

Kan şekerinin günlük takibine ek olarak,

Günlük kan şekeri takibine ilaveten son iki üç aydaki averaj kan şekeri seviyenizi ölçmek için doktorunuz tertipli A!C testi yaptırmanızı tavsiye edebilir. Günlük kan şekeri testleriyle karşılaştırıldığında A1C testi diyabet tedavi planınızın genel olarak ne kadar iyi çalıştığını daha iyi gösterir. A1C seviyesinin yüksek çıkması insülin rejiminiz yada yeme planınızda bir değişim icap ettiğini gösterir. A1C hedefiniz yaşınız ve çeşitli faktörlere gore değişebilir. Bununla beraber, şeker hastalarının bir çok için Amerikan Diyabet Birliği A1C seviyesinin yüzde 7’nin altında olmasını tavsiye eder. A1C seviyenizin kaç olması icap ettiğini doktorunuza mesele.

 • İnsülin. Birçok tip 1 diyabet hastasının hayatta kalmak için insülin kullanımı gerekir. Bazı tip 2 diyabet hastaları da insülin tedavisine gereksinim duyarlar. Çoğu zaman insülin iyi bir iğne ve şırınga ya da bir insülin kalemi kullanılarak enjekte edilir. İnsülin kalemi dolmakaleme benzeyen sadece kartuşu insülinle doldurulan bir alettir.

İnsülin pompası da bir seçenek olabilir. Pompa cep telefonu büyüklüğünde olan vücudunuzun dışına taktığınız bir alettir. Bir boru insülin haznesini karın derinizin altına yerleştirilen bir sondaya bağlar. Şimdi kablosuz olarak çalışan borusuz bir pompa da mevcuttur. Bir insülin pompasını belirli oranda insülin dağıtmaya ayarlayın. Öğünler, aktivite seviyesi ve kan şekeri seviyesine bağlı olarak azca ya da fazlaca insülin verecek şekilde ayarlanabilir.

Gelişmekte olan yeni bir tedavi yaklaşımı ise suni pankreas olarak da malum kapalı döngü insülin dağıtım sistemidir. Bir insülin pompasına devamlı glikoz ekranı bağlar. Ekran gereksinim bulunduğunu gösterdiğinde aygıt otomatikman doğru oranda insülin dağıtır. Meydana getirilen testler cesaret verici sonuçlar ortaya koymuş olsa da daha çok araştırmaya gereksinim vardır.

Süratli hareket eden insülin, uzun-etkili insülin yada orta seçenekler benzer biçimde birçok insülin türü vardır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak doktorunuz gece-gündüz kullanılmak suretiyle insülin türlerinin bir karışımını yazabilir.

 • Ağızdan yada öteki ilaçlar. Kimi zaman ağızdan yada öteki ilaçlar da reçeteye yazılmaktadır. Bazı diyabet ilaçları pankreasınızı uyararak daha çok insülin üretmesine niçin olurlar. Ötekiler karaciğerinizden glikoz salınımını durdurur, bu da şekeri hücrelerinize aktarmak için daha azca insüline gereksinim duyacağınız anlamına gelir. Gene de öteki ilaçlar karbonhidratları yakan ya da dokularınızı insüline daha duyarlı hale getiren mide ve bağırsak enzimlerinin hareketini engellerler
 • Organ nakli. Bazı tip 1 diyabet hastaları için pankreas nakli bir seçenek olabilir. Adacık nakillerinin de üstünde emek harcama yapılmaktadır. Başarı bir pankreas nakli ile artık insülin tedavisine ihtiyacınız kalmaz. Sadece nakiller devamlı başarı göstermiş olmazlar ve ciddi riskler oluşturabilirler. Organ reddini önlemek için yaşam boyu bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar almanız gerekir. Bu ilaçların yüksek enfeksiyon riski, organlara hasar verme ve kanser benzer biçimde ciddi yan tesirleri olabilir. Yan etkisinde bırakır diyabetin kedisinden daha tehlikeli olabileceği için nakiller diyabeti denetim edilemeyen ve ciddi komplikasyonu olan kişiler için rezerve edilirler.
 • Aşırı kiloluluk cerrahisi. Bilhassa tip 2 diyabet tedavisi olarak görülmese de vücut kütle endeksi 35’den yukarı olan tip 2 diyabet hastaları bu tür bir tedaviden yarar görebilirler. Mide bypassı yaptıran kişiler kan şekeri seviyelerinde mühim gelişmeler görmüşlerdir. Sadece, bu işlemin tip 2 diyabet için uzun -dönemli riskleri ve yararları hemen hemen bilinmemektedir.

Hamilelik şekerinin tedavisi
bebeğinizin sıhhatli kalmasını sağlamak ve hamilelik esnasında oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için kan şekeri seviyenizi denetim etmeniz önemlidir. Sıhhatli bir rejim ve egzersizin yanı sıra tedavi planınızın içinde kan şekerinin takip edeni ve, bazı durumlarda, insülin kullanmak da olabilir.

Doktorunuz doğum esnasında kan şekerinizi de ek olarak takip edecektir. Kan şekeriniz çıkarsa yavrunuz fazla seviyede insülin üretebilir, bu da doğumdan derhal sonrasında düşük kan şekerinin oluşmasına yol açabilir.

Prediyabetin tedavisi
Prediyabetiniz var ise uygulayacağınız sıhhatli bir yaşam seçimi kan şekerinizi normale geri döndürme yada en azından tip 2 diyabette görülen seviyelere çıkmasını önlemede size destek olabilir. Egzersiz ve sıhhatli beslenme kanalıyla sıhhatli kiloyu tutturmak yararlı olabilir. Haftada minimum 150 dakika egzersiz yapmak ve vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10’unu yitirmek tip 2 diyabeti önleyebilir ya da erteleyebilir.

Yüksek diyabet riski altındaysanız (prediyabetinizin gittikçe kötüleşiyorsa, kardiyovasküler hastalığınız, karaciğer yağlanması ya da polikistik over sendromu var ise) kimi zaman metformin benzer biçimde ilaçlar da bir seçenektir.

Öteki durumlarda, kolesterolü önlemek için kullanılan ilaçlar – bilhassa statinler- ve yüksek basıncı ilaçları gereklidir. Yüksek risk altındaysanız kardiyovasküler hastalığını önlemek için doktorunuz düşük dozda aspirin tedavisi yazabilir. Gene de sıhhatli bir yaşam seçimi her şeyden önemlidir.

Her tür diyabette mesele emareleri
Birçok unsur kan şekerinizi etkileyebileceği için kimi zaman problemler ortaya çıkabilir. Bu durumlar acil bakım gerektirir, zira tedavi edilmediğinde nöbetler ve şuur kaybı (koma) meydana gelebilir.

 • Yüksek kan şekeri (hiperglisemi). Kan şekeriniz birçok nedenden dolayı çıkabilir. Bunlar içinde fazlaca yiyecek, hasta olmak, glikoz-azaltıcı ilaçlardan kafi derecede almamak sayılabilir. Kan şekerinizi sık sık deneyin ve sık idrara çıkma, fazla susama, ağızda kuruluk, bulanık görme, bitkinlik ve bulantı benzer biçimde yüksek na şekeri emarelerine dikkat edin. Hipergliseminiz var ise yiyecek planınızı, ilaçlarınızı ya da her ikisini düzenlemeniz gerekecektir.
 • İdrardaki ketonların artması (diyabetik ketoasidoz). Hücreleriniz enerjisiz kalırsa vücudunuz enerji elde etmek için yağ yakabilir. Bu da ketonlar olarak malum zehirli asitleri ortaya çıkarır. İştah kaybı, zayıflık, kusma, ateş, karın ağrısı ve tatlı meyvemsi bir nefes benzer biçimde emarelere dikkat edin. Reçetesiz satılan keton kontrol kiti ile idrarınızdaki ketonları ölçebilirsiniz. İdrarınızda fazla keton var ise derhal doktorunuza danışın ve acil bakım isteyin. Bu durum tip 1 diyabet hastalarında daha yaygındır.
 • Hyperglisemik hiperosmolar nonketotik sendromu. Yaşamı tehdit eden bu durumun emareleri içinde 600 mg/dL (33.3 mmol/L) seviyesinin üstünde seyreden bir kan şekeri, ağız kuruluğu, aşırı susama, ateş, sersemlik, dalgınlık, görme kaybı ve halüsinasyonlar sayılabilir. Hiperozmolar sendromuna aşırı derecede yüksek kan şekerinin kanı koyu ve şekerli bir hale dönüştürmesi niçin olur. Bu durum daha fazlaca tip 2 diyabet hastalarında görülür ve çoğu zaman öncesinde bir hastalık vardır. Bu sendromun emarelerine sahipseniz doktorunuzu arayın ve derhal tıbbi yardım alın.
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi). Kan şekeriniz birçok sebepten dolayı düşebilir. Bunlar içinde bir öğünün atlanması ve normalden daha çok fizyolojik aktivite yapmak sayılabilir. Bununla beraber, düşük kan şekerine insülin salınımını artıran glikoz azaltıcı ilaçların alınması yada direkt insülin tedavisinin niçin olma olasılığı daha fazladır. Kan şekerinizi tertipli olarak deneyin ve terleme, açlık, titreklik, zayıflık, açlık, sersemlik, baş ağrısı, bulanık görme, kalp çarpıntıları, asabiyet, konuşma bozukluğu, dalgınlık, bayılma ve tutulma nöbetleri benzer biçimde düşük kan şekeri emarelerine dikkat edin. Düşük kan şekeri meyve suyu ya da glikoz tabletleri benzer biçimde süratli emilen karbonhidratlar ile düzeltilir.

Yaşam seçimi ve evde bakım

Diyabet ciddi bir hastalıktır. Diyabet tedavi planını izlemek tam zamanlı kararlılık gerektirir. Dikkatli diyabet yönetimi ciddi, hatta yaşamı tehdit eden komplikasyonları önlemenizi sağlar.

Hangi tip diyabet olursa olsun:

Diyabet yönetiminde emin olun. Diyabet hakkında her şeyi öğrenmeye çalışın.

Diyabet ciddi bir hastalıktır. Diyabet tedavi planını izlemek gece gündüz biteviye devam eden bir kararlılık gerektirir. Şeker hastalığının dikkatli bir halde yönetilmesi kimi zaman yaşamı tehdit edici boyutlara ulaşan ciddi komplikasyonların oluşma riskini azaltabilir.

Şeker hastalığınızın türü ne olursa olsun:

 • Diyabetinizi yönetme kararlılığı gösterin. Diyabet hakkında her şeyi öğrenin. Bir diyabet eğitimcisiyle ilişki kurun, gereksinim duyduğunuzda diyabet tedavi ekibinizden yardım isteyin.
 • Sıhhatli yiyecekler seçin ve sıhhatli kilonuzu koruyun. Aşırı şişman biriyseniz vücut ağırlığınızın yüzde 5 ila 10’unu yitirmek kan şekeri kontrolünde mühim bir farklılık yaratabilir. Sıhhatli bir yiyecek rejimi bolca meyve, sebze, her türlü tahıl ve baklagiller ve sınırı olan oranda doymuş yağın tüketilmesiyle sağlanır.
 • Fizyolojik aktiviteyi yaşamınızın bir parçası haline getirin. Tertipli egzersiz prediyabet ve tip 2 diyabetin önlenmesinde, diyabet hastalarının ise kan şekerini daha iyi denetim etmelerine destek verir. Haftada olabildiğince 30 dakikalık bir tempolu yürüyüş benzer biçimde orta seviyeli bir fizyolojik aktivite yapmanız önerilir. Son zamanlarda meydana getirilen bir araştırma bir çok gün adım atma ve dans benzer biçimde aerobik egzersizler ve hafta da iki kez ağırlık kaldırma ve yada yoga benzer biçimde direnç antrenmanlarından oluşan bir aktivite kombinasyonunun kan şekerini denetim etmede egzersizlerin tek başına yapılmasından fazlaca daha etkili bulunduğunu göstermiştir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet için sürdürülmesi ihtiyaç duyulan yaşam seçimi
Ek olarak, eğer tip 1 yada tip 2 diyabet hastasıysanız:

 • Kendinizi tanıtın. Diyabet hastası olduğunuzu belirten bir etiket yada bilezik takının. Kan şekerinin düşmesi olasılığına karşın yakınlarda bir glukagon kiti bulundurun ve arkadaşlarınızın ya da sevdiklerinizin onun iyi mi kullanılacağını bildiğinden güvenli olun.
 • Senelik fizyolojik ve tertipli göz muayenesi yaptırın. Tertipli diyabet checkuplarınız senelik fizyolojik ve rutin göz muayenelerinin yerine geçmez. Fizyolojik muayene esnasında doktorunuz diyabetle ilişkili komplikasyonların olup olmadığına bakar ve öteki tıbbi problemler için tarama yapar. Göz uzmanınız retina hasarı, katarakt ve glokom emarelerini araştıracaktır.
 • Aşılarınızı güncel tutun. Yüksek kan şekeri bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir. Her yıl grip aşısı olun ve her 1o yılda bir tetanosa karşı güçlendirici aşı olun. Doktorunuz muhtemelen zatürre aşısı olmanızı da tavsiye edecektir. Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri de (CDC) eğer daha ilkin asla hepatit B aşısı olmadıysanız ve 19 ila 59 yaş aralığında olan bir tip 1 yada tip 2 diyabet hastasıysanız hepatit B aşısı olmanızı tavsiye etmektedirler. En güncel CDC kılavuzları tip 1 yada tip 2 diyabet teşhisi konulduktan sonraki en kısa sürede aşı olunmasını tavsiye etmektedirler. Yaşınız 60 yada daha fazlaysa, şeker hastasıysanız ve daha ilkin hepatit B aşısı olmadıysanız, aşı olmanızın doğru olup olmadığı mevzusunda ilkin doktorunuzla konuşun.
 • Ayaklarınıza dikkat edin. Ayaklarınızı günlük olarak ılık suyla sudan geçirin. Bilhassa parmak araları olmak suretiyle nazikçe kurulayın. Losyon kullanarak nemlendirin, fakat parmak aralarını nemlendirmeyin. Her gün kabarcık, kesik, kırmızılık yada şişme olup olmadığını deneyin. Kendiliğinden iyileşmeyen bir yara yada başka bir ayak problemiyle karşılaşırsanız doktorunuza danışın.
 • Kan basıncınızı ve kolesterolünüzü denetim altında tutun. Sıhhatli yiyecekler tüketmek ve tertipli olarak egzersiz yapmak yüksek denetim basıncı ve kolesterolü denetim etmede uzun süre işe yarayabilir. İlaç kullanımı da gerekebilir.
 • Dişlerinize itina gösterin. Şeker hastalığı dişeti hastalıklarına yatkın hale getirebilir. Dişlerinizi minimum güzde iki kere fırçalayın ve diş ipiyle paklayın. Tip 1 yada tip 2 diyabet hastasıysanız yılda minimum bir kez dişlerinizi muayene ettirin. Dişetiniz kanıyorsa yada kırmızı ve işmiş görünüyorsa derhal dişçinize başvurun.
 • Sigara yada öteki tütün türlerini kullanıyorsanız doktorunuzdan bırakmanıza destek olmasını isteyin. Sigara içmek kalp krizi, nüzul, sinir zedelenmesi ve böbrek hastalığı dahil çeşitli diyabet komplikasyonlarına yakalanma riskinizi artırır. Amerikan Diyabet Birliğine gore sigara kullanan şeker hastalarının kalp damar rahatsızlığı yüzünden ölme olasılığı sigara kullanmayan şeker hastalarına gore daha fazladır. Sigara yada öteki tütün türlerini bırakmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Alkol kullanıyorsanız ölçülü için. Ne kadar içtiğinize ve içerken yiyecek yiyip yemediğinize bağlı olarak alkol hem yüksek hem de düşük kan şekerine niçin olabilir. Eğer içmeyi seçiyorsanız, sonucunda için, hanımefendiler için günde bir erkekler için ise günde iki içki kâfidir. Ek olarak içkiyi kesinlikle yemekle beraber alın. Günlük karbonhidrat sayımınızda kullandığınız içkilerin karbonhidrat miktarını eklemeyi de ihmal etmeyin.
 • Stresi ciddiye alın. Eğer stresliyseniz, her zamanki diyabet yönetim rutininizi terk etmeniz kolaydır. Vücudunuzun uzun soluklu strese tepki olarak ürettiği hormonlar insülinin muntazam çalışmasını engelleyebilir, bu da işleri kötüleştirir. Kontrolü sağlamak için sınırlar koyun. İşlerinizi öncelik sırasına koyun. Rahatlama tekniklerini öğrenin. Kucak kucak uyuyun.

Her şeyden ilkin pozitif olun. Bugün edineceğiniz iyi alışkanlıklar şeker hastalığınızla beraber etken ve sıhhatli bir yaşam sürmenize destek verir.

Korunma

tip 1 diyabet önlenTTip 1 diyabet önlenemez. Bununla beraber, prediyabet, tip 2 diyabet ve gebelik şekerini tedavi etmeye yarayan sıhhatli yaşam seçimleri hem de bu hastalıkları önleyebilir de.

 • Sıhhatli yiyecekler tüketin. Düşük yağ ve kalori oranı olan yiyecekleri tercih edin. Meyve, sebze ve tahıllara odaklanın. Düşük yağlı ve düşük kalorili yiyecekler seçin. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllara odaklanın. Yediklerinizden sıkılmamak için yiyeceklerinizi çeşitlendirmeye çalışın.
 • Daha çok fizyolojik aktivite yapın. Günlük 30 dakikalık orta düzeyde bir fizyolojik aktivite yapmayı hedefleyin. Tempolu bir günlük yürüyüş yapın. Bisiklet sürün. Yüzme turları. Uzun bir emek harcama yapamıyorsanız gün içine yayılan minik parçalara bölün.
 • Fazla kilolardan kurtulun. Aşırı kiloluysanız, vücut ağırlığınızın yüzde beşinden kurtulmak (mesela, 90.7 kiloysanız 4.5 kilo) şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Kilonuzu sıhhatli bir aralıkta tutmak için yiyecekleriniz ve egzersiz alışkanlıklarınızda devamlı değişimler yapın. Kilo kaybetmenin sıhhatli bir kalp, fazla enerji ve gelişmiş bir özgüven benzer biçimde faydalarını hatırlayarak kendinizi motive edin.

Kimi zaman ilaç almak da bir seçenektir. Metformin benzer biçimde ağızdan alınan diyabet ilaçları Tip 2 diyabet riskini azaltabilir sadece sıhhatli yaşam seçimleri devamlı için gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*