Ay Ay Hamilelikte Beslenme, Hamilelik

1. Ay Gebelikte Beslenme

1 ay gebelikte beslenme 603af9a61568c 11 1. Ay Gebelikte Beslenme

Bebek.com>Ay Ay Hamilelikte Beslenme>1. Ay Gebelikte Beslenme

1. Ay Gebelikte Beslenme

1

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

1. Ay Gebelikte Beslenme

İçindekiler

Gebelikte Kafi ve Dengeli Beslenme“Dört Yapraklı Yonca Modeli”Yoncanın Yaprakları İçerisindeki Gıda Grupları:Gebelikte Kilo Alımı Iyi mi Olmalı?“Gebelikte kaç kilo almalıyım?”Gövde Kitle İndeksi (BKİ)BKİ’niz 18,5 ve Altıysa:BKİ’niz 18,5-25,00 Arasındaysa:BKİ’niz 25,00-30,00 Arasındaysa:BKİ’niz 30,00 ve Üstünde İse:Gebeliğin 1. Ayında Beslenme Önerileri1. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?
Gebelikte Kafi ve Dengeli Beslenme
Merhaba! İlk adım olarak “Kafi ve dengeli beslenme nedir?” öğrenerek başlamış olalım. Kafi beslenme, vücudumuzun gereksinim duyan enerji ve gıda öğesini günlük beslenmemiz ile tamamlamamız anlamına gelir. Dengeli beslenme ise, vücudumuzun gereksinim duyan enerji ve gıda öğelerini değişik gıda gruplarından sağlamayı açıklayan ifadedir.
“Dört Yapraklı Yonca Modeli”
Kalp biçiminde gösterilen yonca şansı, mutluluğu simgeler. Bu durum, kalp sağlığının önemini ve sevgiyi anlatır. Yaprakları çevreleyen yuvarlağın altında “Kafi ve Dengeli Beslenme” ibaresi, üst yarısında ise zeytin dalları bulunmaktadır. Zeytin dalları, hem barışı hem zeytinyağını sembolize eder.
Yoncanın Yaprakları İçerisindeki Gıda Grupları:
Üst yaprak: Süt ve süt ürünleri gösterilmiştir. Türk halkı (bilhassa risk altındaki çocuklar, gebeler, emzikli anneler, rejimlerinde yağlı gıdaları fazla tüketenler) bu grubu oldukca azca tükettiğinden grubun öneminin vurgulanması için üst yaprak olarak gösterilmiştir. Gruplar, düz yazı ile ifade edildiğinde de bir numaralı grup, daima süt ve ürünleri olarak geçmektedir.
Sağ yaprak: İkinci grupta et, yumurta ve kuru baklagiller yer verilmiştir.
Alt yaprak: Üçüncü grupta sebze ve meyveler bulunmaktadır.
Sol yaprak: Dördüncü grupta ekmek ve tahıllar yer verilmiştir.
Hamileliğin 1. ayından itibaren bol miktarda duyabileceğiniz kafi ve dengeli beslenme tanımlarını bilmenizi istedim. Bu zamanda anne adayının beslenme düzeni, annenin ve gelişmekte olan fetüsün gereksinimlerini karşılayacak ek olarak gebelik sonrası laktasyon doğrusu süt üretimini de sağlayacak yeterlilikte olmalıdır.
Bu zamanda kilo alırım korkusuyla tekdüze beslenme, meydana getirilen en büyük yanlışlardan biri. Dört yapraklı yonca modeli daima sizin yol gösteren bir rehberiniz olmalı ?

Gebelikte Kilo Alımı Iyi mi Olmalı?
Hepinizin merakla beklediği bölüme geldik, aklınızdaki tüm sual işaretlerini bu bölümde bulabileceksiniz ?
“Gebelikte kaç kilo almalıyım?”
Ilk olarak sizden rahat ve ufak bir hesaplama yapmanızı isteyeceğim.
İlk olarak kilonuzu boyunuza bölün.
Çıkan sayıyı ise yine boyunuza bölmeniz gerekiyor.
Mesela; kilonuzun 60 boyunuzun ise 1,65 bulunduğunu düşünelim. İlk olarak 60/1,65 yaptık ve netice 36 çıktı, şimdi bulduğumuz sayıyı yine boyumuza bölüyoruz. 36/1,65 ve netice 22 çıkıyor. Peki bulduğumuz kıymet nedir ve ne ifade ediyor? Şimdi onu öğreneceğiz.
Gövde Kitle İndeksi (BKİ)
Özetlemek gerekirse kilonuzun, boyunuzun karesine bölümüdür. Çıkan sonuçla ideal kiloda olup olmadığınızı anlayabilir ya da ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz.
Bulduğumuz Sonuçlar Ne İfade Ediyor?
18,5’in altındaysanız: Zayıf
18,5 ve 25,00 arasındaysanız: Düzgüsel
25,00 ve 30,00 arasındaysanız: Hafifçe Şişman
30,00 ve 35,00 arasındaysanız 1. Aşama: Şişman-Obez
35,00 ve 40,00 içinde 2. Aşama: Şişman-Obez
40,00 ve Sonrası 3. Aşama: Şişman-Obez
BKİ’niz 18,5 ve Altıysa:
Zayıfsınız anlama gelir. Zayıf başlanan hamileliklerde daha çok kilo alımı oldukça normaldir. Bundan dolayı;
Hamilelik periyodu süresince 13-16,5 kilo kadar alınması normaldir.
Sadece bu kiloların kafi ve dengeli beslenerek alınmasının yanında yavaş yavaş alınması da büyük ehemmiyet taşır.
BKİ’niz 18,5-25,00 Arasındaysa:
Düzgüsel ağırlıktasınız anlama gelir.
Bu aralık için hamilelik süresince alınması ihtiyaç duyulan kilo 9-14 kilo‘dır.
BKİ, ergonomik bir hesaplamadır. Gövde kitle indeksi düzgüsel sınırlarda olmasına rağmen yağ oranları yüksek olan anne adaylarımız olabilir. Yağ oranları yüksek olan annelerimiz ilk 3 ay kısıtlı ve tekdüze olmayan kafi ve dengeli bir rejimle kilo verilebilir. Üçüncü ay bitimi ile kilo almaya başlanabilir.
Hamileliğin ilk üç aylık döneminde kusmalar, iştahsızlıklar, bulantılar ve kilo kayıpları yaşanabilir. İlk üç aydaki kilo kayıpları bebeği negatif etkilemez.
BKİ’niz 25,00-30,00 Arasındaysa:
Hafifçe şişman sınıfındasınız anlama gelir. Hamilelik süresince 7,5-12,5 kilo almanız kafi olacaktır. İlk üç aylık dönemde kafi ve dengeli bir rejim ile birazcık kilo kaybedilebilir. Hamileliğin üçüncü ayından itibaren yavaş yavaş kilo alımına başlanabilir.
BKİ’niz 30,00 ve Üstünde İse:
Şişman-Obez sınıfındasınız anlama gelir. Hamilelik süresince 6-10 kilo almanız yeterlidir. İlk üç ay kafi ve dengeli bir rejim ile kilo verilmesi şarttır.
Haftada averaj 300-400 gram, ayda 1,2-1,6 kilo, toplamda 9-14 kilo olarak bu durumu genelleyebiliriz.
Gebeliğin 1. Ayında Beslenme Önerileri
Sevgili anneler, hamilelik döneminizin başındasınız 🙂 Sıhhatli bir hamilelik periyodu geçirmek sizin elinizde. Ilk olarak sizden beslenme düzeninizi gözden geçirmenizi rica ediyorum. Hamilelik döneminde kilo kontrolünü sağlamak için elinize kağıt kaleminizi alın ve yanlış yaptıklarınızı not edin, düzelttiklerimiz üzerini ise koca bir çizgi ile karalayın 🙂
Gebelik döneminde beslenme önerileri makalemizi inceleyebilirsiniz.
Gebelik döneminde beslenme önerileri: https://www.bebek.com/gebelik-doneminde-beslenme/
Siz iyi mi beslenirseniz, yavrunuz de o şekilde beslenecek. Ihmal etmeyin, bebek anneden beslenir. Bebek tüm ihtiyacını plasenta aracılığı ile annesinden karşılar. İlk üç aylık dönem bebek gelişimi için oldukca önemlidir ve bebeğinizin gelişiminin en mühim tuğlaları yavaş yavaş konulmaya adım atar. Bu sebeple beslenmeniz şimdiden oldukca mühim bir rafa yerleşiyor.
Doktorunuzun informasyon ve önerisiyle Folik asit kullanmaya başlayın yada kullanıyorsanız devam edin. Folik asit makalemizi incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!
Folik asit ve önemi; https://www.bebek.com/hamilelik-doneminde-folik-asit-ve-onemi
Hamilelikte beslenme ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtını ebebek Feysbuk, Youtube kanalında gösterilen aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

1. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?
Gebelik döneminde kabızlık problemi sık yaşanmış olan bir problemdir. Bu sorun ile başa çıkmanın yolu lifli gıdalar tercih etmekten geçiyor. Ara öğünlerinizde elma tüketebilirsiniz. Elma iyi bir lif deposudur.
Ispanak, bebeğinizin gelişmekten olan omurgasını korumaya destek demir, C vitamini ve folik asit ihtiva eder. Ek olarak ıspanak anne adayının enfeksiyonlarla baş etmesine destek verir.
Süt ve süt ürünleri gebelik periyodu süresince oldukça önemlidir. İçeriğindeki kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum ve potasyum benzer biçimde mineralleri. A vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini benzer biçimde vitaminleri ihtiva eder. Bu sebeple gebelik döneminde ana öğünlerinizin yanına yoğurt, ayran yada cacık eklemelisiniz. Ara öğünlerinizde ise bilhassa süt grubundan kefir benzer biçimde probiyotik kaynakları tüketebilirsiniz.
Gebelik döneminde kilo alırım korkusuyla karbonhidratları günlük beslenme düzeninizden çıkartmamalısınız. Kolay karbonhidratlar yerine karmaşa karbonhidratlar tercih etmelisiniz. Tam tahıl ürünlerini tercih edin.
Gebeliğin İlk Aylarında Nelere Dikkat Edilmeli?
Abur-cubur tüketimi, sigara ve alkol benzer biçimde fena alışkanlıklarınızdan uzaklaşmaya emek harcayarak ilk adımı atabilirsiniz.
İçtiğiniz tüm nebat çaylarını yeşil çay dahil olmak suretiyle, kafein oranı yüksek olduğundan bırakmanız gerekiyor. Siyah çay ve kahve miktarını ise mümkün olduğunca azaltmalısınız. Siyah çayı, açık ve limonlu tüketmenizde ise yarar var. Siyah çayı yemekler ile beraber tüketmek, demir emilimini negatif etkileyebiliyor.
Düşünün ki yavrunuz içi su dolu bir yerde yaşıyor. Gün içinde minimum 10-12 bardak su içmeye itina göstermelisiniz.
Sonrasında öğünlerinizi ve saatlerini düzenlemenizi isteyeceğim. Gün içinde 3 ana öğün yapmalı ve ara öğünlerle desteklemelisiniz. Mesela, sabah 09.00 benzer biçimde besleyici bir kahvaltı yapmış olursanız, 11.00 benzer biçimde küçük bir ara öğün yaparak kan şekerini dengeleyebilir, tatlı krizlerini önleyebilirsiniz.
Sonrasında 13.00 benzer biçimde öğle yemeği zamanı geliyor. Öğle ve akşam yemeği içinde 5-6 saat kadar uzun bir açlık periyodu var. Bu zamanda biri 15.00 diğeri 16.30 benzer biçimde iki ara öğün yapabilirsiniz. En geç 18.30-19.00 benzer biçimde akşam yemeği yemelisiniz. Gece yatmadan iki saat ilkin ise kesinlikle ara öğün yapılmalı.
Gebeliğin ilk aylarında beslenmenizi bu şekilde planlamak ilerleyen aylar için size kolaylık elde edecektir.
Merak ettiğiniz soruları yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz, sevgiyle kalınca 🙂
Diyetisyen Beyza Uyan
instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir