Aylara Göre Bebek Gelişimi, Hamilelik

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 aylik bebek gelisimi 60136d32d67b8 11 12 Aylık Bebek Gelişimi

Bebek.com>Aylara Bakılırsa Bebek Gelişimi>12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

6

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

İçindekiler

12 Aylık Bebek Neler Yapar?12 Aylık Bebek Beslenmesi12 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?12 Aylık Bebek Boyu Kaç santimetre Olmalıdır?12 Aylık Bebek Oyunları12 Aylık Bebek Tabip KontrolüEviniz 12 Aylık Yavrunuz İçin Hazır Mı?Alışveriş Önerisi – Satın AlınŞimdi Sıra Sizde – Yorum YazınBeğenip Paylaşmayı Ihmal etmeyin!

12 Aylık Bebek Neler Yapar?

Eşyalara tutunarak ya da tutunmadan yürüyebilir.
El çırpma oyunu oynayabilir ya da el sallayabilir.
Bir bardaktan kendi başına bir şeyler içebilir.
Ayakta destekli ya da desteksiz durabilir.
Ebeveyn diyebilir, hatta birkaç kelime daha söyleyebilir.
Kendince acayip bir dilde konuşabilir.
Top oynayabilir, topu size geri yuvarlar.
İşaretler olmadan oluşan sözlü emirleri anlayıp, uyabilir.

12 Aylık Bebek Gelişimi videomuzu aşağıdan seyredebilirsiniz.

12 Aylık Bebek Beslenmesi
 

Bebeğinizin ilk yaşından sonraki rejiminde şunlara dikkat ediniz.
• Her ısırık sayılır. Bebeğinizin sınırı olan bir kapasite ve doyma noktaları vardır. Bundan dolayı vereceğiniz her lokmanın onun için besleyici olmasına ve boşa yer kaplamamasına itina gösterin.
• Her kalori eşit değildir. Bir çikolata parçasındaki 100 kalori bir muzdaki 100 kaloriye eşit değildir.
• Öğün atlamak risklidir. Bu bebeğin gereksinim duyan gıda alımını azaltır. Muntazam aralıklarla yiyecek yememek, çocuğun günlük enerjisini azaltacağı için onu sinirli ve huysuz yapar. Bunun sebebi düşmüş kan şekeridir.
• Verim etkilidir. Kilo problemi genel anlamda çocuklukta adım atar. Eğer bir bebek istenmeyen kilolar alıyorsa bunun çözümü rejim yaptırmak değildir. Gıda seçimine dikkat etmek önemlidir. Kalorisi azca fakat gıda kıymeti yüksek olan besinler iyidir (meyve, sebze, tahıl ürünleri).
• Karbonhidratlar karmaşık bir mevzudur. Karbonhidratlar, şeker ve nişasta bebeklerin favori besinleridir. Bir çok bebek balık ve eti geri çevirirken, karbonhidratlı gıdalardan vazgeçemez. Karbonhidratlar kolay ve karmaşık olmak suretiyle ikiye ayrılırlar. Karmaşa karbonhidratlar kalorinin yanında vitamin, mineral, protein ve lifte sağlarlar (tam tahıl ekmekleri, fasulye, bezelye, meyve sebze). Rahat olanlar ise kolay şeker ve bal olarak bilinir ve kalori haricinde oldukça azca şeye sahiptirler.
• Şeker yalnız problemdir. Kaloriden başka hiçbir şey sağlamaz, evladı doyurur ve başka besinler için yer bırakmaz. Ek olarak şeker bakterilerin üremesi için zemin hazırlar ve diş çürüklerine neden olur. Şekerleri bebeğinizden uzak tutun. Şeker olmaması demek tatlı yok demek değildir. Bebeğinize kek ve kurabiyelerden verebilirsiniz.
• Ailece yeme alışkanlığı edinin. Bebeğin ve sizin yararınız için tüm ailenin sıhhatli beslenmesini sağlamalı ve ona iyi bir örnek olmalısınız.
Bu zamanda yavrunuz hareketlendiği için sık sık susayabilir, bilhassa 12. ayı yaz aylarına denk geldi ise, devamlı su vermeyi dikkatsizlik etmeyin. Kendi kendine artık bir bardaktan su içebilir, bundan dolayı alabileceğiniz ürünleri alışveriş önerilerimizde bulabilirsiniz.
1 yaş bebek beslenmesi için tıklayın.
2 yaş bebek beslenmesi için tıklayın.
3 yaş bebek beslenmesi için tıkayın.
12 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalıdır?
12 aylık adam bebek averaj 10000 gr, 2 aylık kız bebek ise averaj 9600 gr ağırlığındadır.
12 Aylık Bebek Boyu Kaç santimetre Olmalıdır?

12 aylık kız bebek boy alt sınırı: 66
12 aylık kız bebek boy üst sınırı: 81
12 aylık adam bebek boy alt sınırı: 69
12 aylık adam bebek boy üst sınırı: 83

12 Aylık Bebek Oyunları
Yavrunuz bu zamanda doldurma ve çıkarma oyunlarını oldukça sever, bir kutunun içine oyuncaklarını doldurabilir, sonrasında onları beraber çıkarabilirsiniz.
Bu zamanda yavrunuz biçim eşleştirme şeklinde küplü oyuncaklarla oynamaya başlayabilir.
Yürümeye yeni yeni başladığından ilk adım oyuncaklarıyla çok çok fazla eğlenecektir.
Ihmal etmeyin, oyun zamanlarını beraber geçirmek oldukça mühim… Bu sayede zihinsel gelişimlerini desteklerken, bununla birlikte toplumsal gelişimini de destekleyebilirsiniz.
12 Aylık Bebek Tabip Kontrolü
• Bebeğin kilo, boy ve baş çevresinin ölçülüp, gelişim tablosuna işaretlenmesi.
• Fizik muayene, bebeğin var ise önceki problemlerinin kontrolü.
• Büyümenin değerlendirilmesi. Tabip bebeği bir ekip testlere doğal olarak meblağ. Bu şekilde onun kendi başına oturup oturamadığına, tutunup kalkabilmesine, tutunarak yürümesine, objelere ulaşıp yakalamasına, adı söylenince tepki göstermesine bakar, kendini besleyebilmesine ve bardağı tutabilmesine, toplumsal oyunlara katılımına ve çevresi ile iletişimine bakar.
• Önünüzdeki aylarda neler bekleyeceğiniz mevzusunda bilgiler verilir: Besleme, uyku ve güvenlikle ilgili.
Geçmiş aylarla ilgili sorularınız ya da önünüzdeki aylarla ilgili merak ettiklerinizi sormanızın tam zamanıdır.
Birçok hekim sağlam çocuk kontrollerinde bu ayı seyretme takvimine dahil etmezler. Eğer bir sonraki kontrole kadar bekleyemeyecek bir durum olursa doktorunuza danışın.
Eviniz 12 Aylık Yavrunuz İçin Hazır Mı?
Bebeğinizin ayaklanmaya başladığı bu dönem, evinizin de onun gelişimine ayak uydurması gerekir. Yürümek için heveslenen küçük meraklının, zarar görebileceği her türlü sivri köşe, ocak, kapı aralıkları şeklinde mevzularda önlemlerinizi almanız gerekmektedir.
Bu önlemler için hususi geliştirilen birçok ürün var. Bilhassa eviniz merdivenli ise, kesinlikle güvenlik kapısı almanız gerekmektedir.
Alışveriş Önerisi – Satın Alın
12 aylık yavrunuz artık kendi kendine su içmek mevzusunda kendini geliştirecek. 🙂 Bundan dolayı alıştırma bardakları en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir.
Şimdi Sıra Sizde – Yorum Yazın
12 Aylık bebeğinizi iyi mi büyütüyorsunuz? Bu ay içinde yaşadığınız problemler nelerdi? Iyi mi üstesinden geldiniz? Öteki anneler için, yorumlarınızı bekliyoruz.
Beğenip Paylaşmayı Ihmal etmeyin!
Öteki annelerin ve anne adaylarının da okuyup bilgilenmesi için 12 aylık bebek gelişimi temalı makalemizi beğenip paylaşmayı ihmal etmeyin!

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir