Ay Ay Hamilelik, Hamilelik

4. Ay Gebelikte Beslenme

4 ay gebelikte beslenme 60136cbb42172 11 4. Ay Gebelikte Beslenme

Bebek.com>Ay Ay Hamilelik>4. Ay Gebelikte Beslenme

4. Ay Gebelikte Beslenme

2

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

4. Ay Gebelikte Beslenme

İçindekiler

4. Ay Gebelikte Beslenme4. Ay Gebelik Döneminde Vitamin ve Minerallerin Önemi4. Ay Gebelikte Folik AsitFolik Asit’in Varlıklı Kaynakları4. Ay Gebelikte Kalsiyum ve FosforKalsiyum’dan Varlıklı Kaynaklar: 4. Ay Gebelikte DemirDemir’in Mühim Kaynakları:4. Ay Gebelikte B12 VitaminiB12 Vitamin Kaynakları:4. Ay Gebelikte ÇinkoÇinko’dan Varlıklı Gıdalar:4. Ay Gebelikte İyotİyot Kaynakları:4. Ay Gebelikte B6 VitaminiB6 Vitamini Kaynakları:4. Ay Gebelikte A VitaminiA Vitamini Kaynakları:4. Ay Gebelikte D VitaminiD Vitaminin En İyi Kaynakları: Güneş ışınları4. Ay Gebelikte C vitaminiC Vitamini Kaynakları: Gebelik Döneminde Multivitamin ve Mineral Suplemanları Lüzumlu mi?4. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?
4. Ay Gebelikte Beslenme
Merhabalar her insana. İlk üç ay bazı anne adayları için bulantı, devamlı uyku hali, duygusallık şeklinde geçmiş olabilir. Bazıları ise hamile bulunduğunun bilincinde bile olmadan bu süreci atlatıyor.
Tebrikler, sıkıntılı ilk üç ayı tamamladınız.
İkinci üç aylık döneme başlamış bulunmaktasınız, ikinci trimester süreci hem anne talibi hem bebek açısından oldukca önemlidir. Bu zamanda aşırı tatlı ya da aşırı tuzlu yeme isteği artabilir.
Çevrenizden gelen “Sen hamilesin bol miktarda yemelisin” ya da “Sen iki canlısın iki katı yemelisin, yemezsen bebeğin beslenemez, gelişemez” benzer biçimde sesleri arkanızda bırakmalı ve duymamalısınız bundan dolayı hamilelik döneminde oldukca yiyecek değil ihtiyacınız kadar yiyecek, kafi ve dengeli beslenmek önemlidir.
Hiçbir besleyici kıymeti olmayan gıdaları iki katı tüketmenizin bebeğinize yarardan oldukca ziyanı olur. Gebelikte tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıda gruplarını 3. ay gebelikte beslenme makalemizden öğrenebilirsiniz. Tüm yazıları okumak için ay ay gebelikte beslenme sayfamıza muhakkak bakın.
Bu zamanda bebeğin ve annenin gereksinimleri artmaya adım atar. Bebeğinizin sıhhatli gelişme ve gelişmesini sağlayabilmek için günlük beslenmenize 300-500 kalori arası bir artış yapabilirsiniz. Bu kalori artışı boş enerji kaynaklarından yapılmamalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağ oranının sağlanması önemlidir.
Yavaş yavaş karnınız belirginleşmeye ve kilo artışı hızlanmaya başlayabilir. Kafi ve dengeli beslenmenizin yanında doktorunuza danışarak günde 30-35 dakikalık hafifçe tempolu yürüyüşlere başlayabilirsiniz.
4. Ay Gebelik Döneminde Vitamin ve Minerallerin Önemi
4. Ay Gebelikte Folik Asit
Folik asit vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu ve DNA sentezinde görevlidir. Folik asit damar sertliğini azaltarak kalp krizi, bunama, nüzul benzer biçimde hastalıkların oluşmasını engeller. Annenin sıhhatli bir gebelik periyodu geçirebilmesi ve bebeğin gelişiminde oluşabilecek çeşitli sorunların önlenmesi için folik asit oldukça önemlidir. Hatta hamilelik öncesi folik asit takviyesine başlamanız sıhhatli bir gebelik periyodu için size yarar elde edecektir. Hamilelik sürecinin 28. gününe kadar yetersiz folik asit alımı, düşük doğum ağırlıklı bebeklere, nöral tüp defekti benzer biçimde sinir sistemi hastalıklarına ve anne adayında megaloblastik anemiye niçin olmaktadır.
Folik Asit’in Varlıklı Kaynakları

Yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kuşkonmaz, turunçgiller, brokoli.

Folik asit günlük gereksinimi 600 mg’dır.
4. Ay Gebelikte Kalsiyum ve Fosfor
Hamilelik döneminde kemik minerilizasyonu anneden bebeğe kafi

oranda kalsiyum ve fosfor geçişi ile olmaktadır. Kalsiyum birikiminin %70’i gebeliğin son üç ayında gerçekleşir. Bilhassa vejeteryan hanımefendilerin D vitamini ve kalsiyum alımları oldukca düşük olduğundan annede kemik deminerilizasyonu (aşırı derecede mineral kaybı) gerçekleşmektedir.
Kalsiyum’dan Varlıklı Kaynaklar:

Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler.

Gebelik için ek olarak 500 mg/gün kalsiyum alınmalıdır.

4. Ay Gebelikte Demir
Hamileliğin bu döneminde hem bebek hem de plasenta artan kan hacmi sebebiyle demire daha çok gereksinim duyar. Demir, hücrelere oksijen taşınmasında vazife alan hemoglobinin yapısında bulunur ve gebelik döneminde kan yapımına destek olur. Bir tek bitkisel besinlerle ve tek yönlü beslenen hanımlarda demir eksikliği anemisine sık rastlanmaktadır. Bu annelerden doğan bebeklerin düşük doğum ağırlıklı ve prematüre olduğu belirtilmektedir. Günlük C vitamini tüketimi de demirin vücutta kullanımında mühim bir etkendir.
Demir’in Mühim Kaynakları:

Et ve et ürünleri, sakatatlar, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru üzüm, incir, fındık, fıstık.

Hamile hanım için günlük Fe gereksinimi 20-27 mg/gün
4. Ay Gebelikte B12 Vitamini
B12 vitamini sinir sisteminin gelişmesi için majör bir vitamindir. Yetersizliğinde sinir sistemi bozuklukları, doğumsal anomaliler oluşabilir. A vitamini ve folik asidin kafi oranda alınmaması durumunda B12 vitamininin emiliminde problemler yaşanabilir.
B12 Vitamin Kaynakları:

Et, balık, süt, peynir, yumurta.

 
4. Ay Gebelikte Çinko
Çinko hamilelik döneminde gelişme ve gelişme, protein yapısındaki işlevleri ve üreme için lüzumlu olan bir yapıt elementtir. Meydana getirilen araştırmalarda intrauterin gelişme geriliği, ölü doğumlar ve doğumsal anomalilerin sıklığı diyetteki çinko eksikliğine bağlanmıştır.
Çinko’dan Varlıklı Gıdalar:

Et, deniz ürünleri, süt ve türevleri, yumurta ve yağlı tohumlar.

   Gebelikte ek olarak 20 mg çinko verilmelidir.

4. Ay Gebelikte İyot

İyot, insan vücudunda oldukca azca miktarlarda bulunan bir yapıt elementtir. Gebelerin iyot gereksinmesi karşılanamadığı süre bebeklerde gelişme geriliği, sağırlık, cücelik, hipotridi (tirod bezinin kafi  çalışamaması) mental gerilik, ölü doğumlar, hanımlarda doğumsal anomaliler ve düşükler ortaya çıkmaktadır. Anne adayının iyot eksikliğine bağlı olarak bebekler hipotiroidik olarak doğabilirler.
 
İyot Kaynakları:

İyotlu tuz, deniz bitkileri, deniz canlıları.

4. Ay Gebelikte B6 Vitamini
B6 vitamini merkezi sinir siteminin düzgüsel emek harcaması, plazma homosistein düzeyinin artmasında kalp çalışmasının düzenlenmesinde rol oynamaktadır.
B6 Vitamini Kaynakları:

Et ve türevleri, sakatatlar, süt ve süt ürünleri, tahıllar.

Gebelikte günlük B6 vitamini gereksinimi 1,9 mg’dır.

 
4. Ay Gebelikte A Vitamini
A vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve plesantadan geçerek bebekte depolanmaktadır.

 
Bebeklerde A vitamini eksikliğinde prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekler, mikrosefali ve görme kusurları oluşmaktadır. Yüksek doz A vitamini annelerde spontan abortus (kendiliğinden düşük), yarık damak, konjenital kalp hastalıkları benzer biçimde bozukluklara niçin olabilir.
 
WHO 1998 senesinde yayınladığı bir bildiride A vitamini eksikliğinin olduğu endemik bölgelerde tüm gebelik ve laktasyon döneminde profilaktik (hastalık önleyici) olarak A vitamini verilmesini önermiştir.
A Vitamini Kaynakları:

Karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, ıspanak, havuç, domates ve yeşil yapraklı sebzeler.

Gebelikte ek olarak 800-1000 IU A vitamini verilmelidir.

4. Ay Gebelikte D Vitamini
Annenin beslenme şekli yanında güneş ışınlarından yararlanması da ehemmiyet taşımaktadır. D vitamini yetersizliği annede kemik yitirilmesine osteomalasi, hipovitaminoza bağlı myopatiye niçin olmaktadır. Fetusta ise doğumsal rikets, kraniotabes ve düşük kemik mineral yoğunluğu görülmektedir. Yaşadığımız ortamdaki hava, mevsim değişimleri, giyim şekli, koruyucu kremler D vitamini sentezini  etkilemektedir.
D Vitaminin En İyi Kaynakları: Güneş ışınları
D vitamini gereksinimi gebelikte 200-400 IU’dir.
4. Ay Gebelikte C vitamini
C vitamini bazı gıda öğelerinin vücutta kullanılmasında yardımcıdır.

Bilhassa Fe, Ca, folik asit, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, A vitamini ve E vitaminin vücutta kullanılmasında etkin bir görevi vardır. Hem demirin barsaktan emilimini arttırır, antioksidant özelliği sebebiyle hücre zarlarını oksidasyona karşı korur, özgür radikallerin negatif tesirini azaltır ve vücudu enfeksiyon, toksinlere karşı korur.
C Vitamini Kaynakları:

Kuşburnu, yeşil ve kırmızı biber, turunçgiller, domates ve patates.

Gebelikte gereksinimi 60-70 mg / gün ‘dür.
Feysbuk ve Youtube üstünden gebelikte vitamin eksiklikleri temalı canlı yayınımızı seyredebilirsiniz ve öteki annelerin sordurulmuş olduğu soruların cevaplarını siz de öğrenebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Multivitamin ve Mineral Suplemanları Lüzumlu mi?
Kafi ve dengeli beslenen, gıda gruplarından uygun porsiyonlarda tüketen gebelerde ek vitamin mineral desteğine gereksinim yoktur.
Vitamin Mineral Desteği Lüzumlu Olan Durumlar:

Sigara ve alkol içenler
İlaç kullananlar
Demir eksikliği anemisi olanlar
Diyetin kalitesinin düşük olduğu durumlar
Hayvansal gıdaları tüketmeyenler (mesela; veganlar)
Çoklu gebelikler

Mühim! Supleman tercihinde, vitamin minerallerin tolere edilebilen üst limitlerinin aşılmamasına dikkat edilmelidir.
4. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?

Gebelik döneminde omega-3 desteği oldukca önemlidir. Bu sebeple bu zamanda omega-3 yönünden varlıklı beslenmek gerekiyor. Ceviz, badem, soya filizi, kuru fasulye, soya fasülyesi, nohut, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler omega-3 yönünden varlıklı besinlerdir.
Gebelik döneminde tekdüze beslenmekten sıkıldıysanız size öğünlerinize eklemeniz açısından avokadoyu önerebilirim. Avokado gebelik döneminde tüketilebilecek ideal gıdalardan biridir. İyi bir folik asit deposudur, bu sebeple dolaylı yoldan bebeğinizin gelişimine katkı sağlar. Avokadoyu beyaz peynir yada lor peyniri ile ezip tam tahıllı ekmeklerinizin üstüne sürebilirsiniz.
Hamilelik döneminde kalsiyum alımı son aşama önemlidir. Peynir tam bir kalsiyum deposudur. 2 dilim beyaz peynir yanında 3-4 grissini besleyici bir ara öğün alternatifi olabilir.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı dikkatsizlik etmeyin. Ek olarak sual yanıt sayfamızda da beslenme ile ilgili tüm soruları yanıtlıyorum.
5. ay gebelikte beslenme yazımızda görüşmek suretiyle. Sevgiler 🙂
Diyetisyen Beyza Uyan

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir