Ay Ay Hamilelik, Hamilelik

5. Ay Gebelikte Beslenme

5 ay gebelikte beslenme 603af9c74c7ff 11 5. Ay Gebelikte Beslenme

Bebek.com>Ay Ay Hamilelik>5. Ay Gebelikte Beslenme

5. Ay Gebelikte Beslenme

0

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

5. Ay Gebelikte Beslenme

İçindekiler

5. Ay Gebelikte BeslenmeGebelikte Tüketilebilecek En Uygun SıvılarTaze Meyve SularıSüt, Ayran, KefirLight SütProbiyotik İçeceklerRezene ÇayıIhlamurKuşburnuGebelikte Tüketilmesi Uygun Olmayan İçeceklerKolalı İçecekler, Çay ve KahveKafeinİçeceklerdeki Kafein MiktarlarıEnerji İçecekleriDiyet İçecekleriYeşil ÇayAdaçayı5. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?5. Ay Gebelikte Örnek Bir Beslenme ProgramıUyanınca:      Kahvaltı:     Kuşluk:Öğle:İkindi 1:İkindi 2:Akşam:Gece:
5. Ay Gebelikte Beslenme
Merhabalar! Süre hızla geçiyor, gebelik sürecinin 5. ayına girdiniz bile. İştahınız daha da fazlaca açılmaya başlamasıyla beraber kilo alıyorum endişeleri başladı değil mi? Ürkü yok! 🙂
3. ay gebelikte beslenme makalemizde bahsettiğimiz gıda gruplarından kafi ve dengeli bir halde tüketirseniz endişelenmenize asla gerek yok. Makaleye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

3. Ay Gebelikte Beslenme


Düzgüsel beslenmenizin yanında sıvı tüketimi de gebelik döneminde oldukça mühim bir yere haiz. Ihmal etmeyin yavrunuz içi su dolu bir yerde yaşıyor. Gebelik döneminde beslenme gereksinimleri değişmiş olduğu şeklinde sıvı ihtiyacı da değişmiş olur ve anne adayının sıvı ihtiyacında artma gözlenir.
Hamilelik döneminde normalde tükettiği su miktarına ek olarak minimum 4 su bardağı fazla su tüketmesi önerilir.
Kafi su tükettiğinizi anlamanın en güzel anlamanın yolu idrar takibidir. İdrarınızın açık sarı hatta berrak bir renge yakınsa eğer su tüketiminiz yeterlidir diyebiliriz.
Hamilelik döneminde fazla sıvı alımının ödeme niçin bulunduğunu düşünülebiliyor. Tamamen yanlış bir idrak, sıvı desteği bilinenin aksine vücuttan fazla suyun uzaklaştırılmasına destek olmaktadır. Günde 10-12 bardak su tüketmeye itina gösterin.
Meydana getirilen araştırmalarda gebelik döneminde kafi alınamayan sıvı desteğinin, erken doğum tehdidine niçin olabildiği bulunmuş.
“Hamilelik döneminde suyun yanında başka ne şeklinde sıvılar tüketebilirim?”
Gebelikte Tüketilebilecek En Uygun Sıvılar
Taze Meyve Suları
Hamilelik döneminde sıvı alımına destek olarak meyve suyunu tercih edebilirsiniz. Evde kendiniz 1 yada 2 porsiyon meyvenin suyunu sıkıp afiyetle tüketebilirsiniz.
Burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta meyve suyunun sıkıldıktan sonrasında bekletilmemesi, eğer beklerse vitamin ve mineral kayıpları yaşanabilir bu durumu istemeyiz.
Şeker ilavesiz olması icap ettiğini söylememe gerek yok sanıyorum 🙂
Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan öteki bir nokta ise hazır meyve sularını tercih etmemek. Hazır meyve sularının raf ömrünün uzun olabilmesi için tazyik yada ısıl işlemden geçmesi gerekir.
Bu işlemler meyve sularında bulunan yararlı bakterileri (probiyotik) ve C vitaminini tahrip eder.
Yalnız bu şekilde de kalmayıp bazı hazır meyve suları su ile seyreltiliyor ve su ile seyreltilince tadı azaldığı için şeker ilavesi yapılıyor.
Hazır meyve sularının içinde mısır şurubu, sakkaroz şeklinde katkı maddeleri mevcut ve bu eklenen maddeler çeşitli hastalıklara sebebiyet verilebiliyor. Bu şeklinde ürünleri mümkün olduğunca tüketmemeye itina gösterelim.

Süt, Ayran, Kefir
Hamilelik döneminde anne adayının rahat rahat tüketebileceği sıvılarda süt, ayran ve kefir var. Süt, ayran ve kefir başlıca kalsiyum, fosfor, sodyum, magnezyum, potasyum şeklinde mineralleri; A vitamini, B12 vitamini, B2 vitamini şeklinde vitaminleri içermektedir.
Bu sebeple bilhassa ara öğünlerinizde protein grubundan süt, ayran ve kefiri tercih etmeniz ve yanında bir meyve tüketmeniz hem sıvı desteğinize katkısı olacak hem de kan şekerinizin dengelenmesine yardım edecektir.
Light Süt
Light süt (yağı azaltılmış yada yağsız) kalsiyum deposu olarak gebelikte güvenle kullanılabilir. Bilhassa gebelik dönemine şişman süregelen yada bu zamanda hızla kilo alan anne adaylarına bu şeklinde ürünleri tercih etmesini öneriyoruz.
Probiyotik İçecekler
Gebelikte çoğunlukla görülen sindirim sorunlarını azaltır, kabızlığı önler. Kefir iyi bir probiyotik deposudur. Gerçek kefirlerin yalnız 1 mililitresinde 1 milyar yararlı laktik asit bakterisi, 1 milyon Loctobacillus acidophilus ve Bifidobacter türleri, 1 milyon maya ve asetik asit bakterileri bulunur.
Burada da dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan nokta hazır kefirlerin içinde bilhassa meyveli olan seçeneğinde şeker ilavesinin mevcut olması. Bu sebeple kefiri de evde yapmanız hazır ürünlerden daha sıhhatli bir seçenek olacaktır.

Rezene Çayı
Hamilelik döneminde oluşan kabızlık ve gaz problemlerinizi çözmek için rezene çayını doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.
Ihlamur
Ihlamur gebelik döneminde vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı koruyucu tesir gösterir. Ihlamur, bilhassa sindirim problemi bulunan anne adaylarına destek sunar. Sadece bazı hamile bayanlar açısından riskli olabilir bu sebeple doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.
Kuşburnu
Kuşburnu öksürük ve kabızlığa iyi gelir. A, K, E, B6, C vitaminleri fosfor, manganez, potasyum minerallerinden zengindir ve kan basıncını düzenler. Doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.
 
Feysbuk ve Youtube üstünden gerçekleşen gebelik döneminde beslenme sıvı ve nebat çayı tüketimi temalı canlı yayınımızı seyredebilirsiniz.

Gebelikte Tüketilmesi Uygun Olmayan İçecekler
Kolalı İçecekler, Çay ve Kahve
Kafeinin, içerikleri sebebiyle günlük kullanımı sınırlanmalıdır. Siyah çay annede kansızlık problemine ve çarpıntıya yol açabilir. Kafeinin fazla tüketilmesi ise bebekte yüz anormallikleri oluşturabilmektedir.
Ek olarak maden suları ve benzeri asitli içecekler anne adayında gerilim problemlerine niçin olabilir.
Kafein
Gebelik Döneminde 300 mg/gün’den Fazla Kafein Tüketimi:
Plasental yolla fetusa ulaşan kafein:
Kalp atım ve solunum hızını arttırır,
Spontan düşük riskini artırır,
Düşük doğum ağırlığı/prematüre doğum riskini artırır,
Hanımlarda fertiliteyi negatif etkilemektedir,
Ani bebek ölümlerine niçin olmakta,
Gözlem hayvanlarında teratojenik tesiri vardır.
Gebelikte kafein alımı ≤200 mg/gün olmalıdır.
İçeceklerdeki Kafein Miktarları
1 kupa hazır kahve           100mg
1 kupa filtre kahve            140mg
1 kupa çay                          75 mg
1 kutu kola                         40 mg
1 kutu enerji içeceği           80 mg
50 g mütevazi çikolata              50 mg
50 g sütlü çikolata              25 mg
Enerji İçecekleri
İçerdiği katkı maddeleri ve kafein sebebiyle gebelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.
Rejim İçecekleri
Besinlerin ve yapay tatlandırıcıların gebelikte kullanımı sakıncalıdır. Rejim başlığı altında üretilmiş bir çok paketli ürünlerde maalesef şeker ilavesi mevcut. Şeker ilavesi olmayan bu tür ürünlerin çoğunda ise yapay tatlandırıcılar kullanılıyor. Bu anlamda fazlaca dikkat etmeliyiz.
Yeşil Çay
Yeşil çayın kafein içinde ne olduğu sebebiyle gebelik döneminde kullanılmasını önermiyoruz.
Adaçayı
Adaçayı bitkisi içeriğindeki etken maddelerin fitoöstrojenik tesir göstermesinden kaynaklı olarak östrojen seviyelerini değiştirebileceğinden gebelik periyodu için riskli bir nebat olacaktır.
Hamileliğin ilk aylarında adaçayı tüketilmesi düşük riskini artırmaktadır. Hamileliğin son aylarında ada çayı tüketilmesi ise erken doğum riskine niçin olmaktadır. Ek olarak meydana getirilen araştırmalarda gebelik döneminde adaçayı tüketilmesinin mide bulantısını arttırdığı bulunmuş.
Daha detaylı informasyon için hamilelikte adaçayı içmek niçin zararlıdır? Temalı makalemizi inceleyebilirsiniz. Makaleye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte Adaçayı İçmek Neden Zararlıdır?


5. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?
Hamilelikte tiroid hormonları yapımı artar ve bununla beraber iyot ihtiyacı da artar. Bu sebeple hamilelik döneminde iyotlu tuz kullanılmalıdır.
Gebelikte protein tüketimi fazlaca önemlidir. En iyi protein deposu kırmızı ettir.
Boş enerji deposu olan şekerli besinler yerine pekmez şeklinde besleyici besinler tüketmenizi öneriyorum.
Beslenme şekli yanında D vitamini gebelik döneminde büyük ehemmiyet taşımaktadır. D vitamini eksikliği annede kemik yitirilmesine, osteomalasi şeklinde bazı sıhhat problemlerine niçin olmaktadır. D vitamininin en iyi deposu güneştir.
5. Ay Gebelikte Örnek Bir Beslenme Programı
Uyanınca:      
1 bardak su
Kahvaltı:     
1 tane haşlanmış yumurta yada 1 tatlı kaşığı yağ ile yapılmış sebzeli omlet
2 dilim beyaz peynir
2 tam ceviz yada 6 tane zeytin
2-3 dilim tam tahıllı ekmek
Kuşluk:
1 porsiyon meyve
1 bardak ayran
6 tane pişmeden fındık/6 badem/2 tam ceviz
Öğle:
1 kase çorba
4-6 köfte kadar tavuk eti/köfte yada balık (ızgara yada fırında pişirilmiş)
Bolca yeşillikli salata
1 kase yoğurt yada 1 kase cacık
2 dilim tam tahıllı ekmek yada 4-5 kaşık bulgur pilavı
İkindi 1:
Beyaz peynirli bolca yeşillikli tost
1 su bardağı ayran
İkindi 2:
1 porsiyon meyve
1 avuç leblebi
Akşam:
1 kase çorba
8 yiyecek kaşığı sebze yemeği
1 kase yoğurt / 1.5 bardak ayran / 1 kase cacık 
Bolca yeşillikli salata
2 ince dilim tam tahıllı ekmek
Gece:
1 porsiyon meyve
6 tane fındık
1 kase yoğurt
Not: Bu sıralama geneldir. Rejim kişiye özeldir, kişisel farklılıklara bakılırsa azaltılabilir ya da arttırılabilir. Siz de kendi planınızı oluşturmak için bir beslenme uzmanına danışmalısınız.
Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı dikkatsizlik etmeyin. Sevgiler ?
Diyetisyen Beyza Uyan

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir