Ay Ay Hamilelik, Hamilelik

7. Ay Gebelikte Beslenme

7 ay gebelikte beslenme 60136cd27db1e 11 7. Ay Gebelikte Beslenme

Bebek.com>Ay Ay Hamilelik>7. Ay Gebelikte Beslenme

7. Ay Gebelikte Beslenme

0

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

7. Ay Gebelikte Beslenme

İçindekiler

7. Ay Gebelikte BeslenmeHamilelik Döneminde Mide YanmasıHamilelik Döneminde Mide Yanmasına Beslenme ÖnerileriGebelik Döneminde KabızlıkGebelikte Görülen Kabızlık İçin Beslenme ÖnerileriGebelik Döneminde Görülen Kabızlıkta Destek Olacak 5 BesinKayısıKefirErikSuKurubaklagiller7. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?
7. Ay Gebelikte Beslenme
Merhabalar! Hamileliğinizin son üç ayına girmiş bulunmaktasınız 🙂 Süratli gelişme dönemine girdiğiniz için beslenmenize daha da dikkat etmeniz gerekmektedir.
Hamilelik dönemindeki en mühim odak nokta yediklerinizin miktarını değil standardını arttırmaktır.
Beslenmenizde doyurucu ve leziz besinlere yüklenmek kolaydır, sadece bu bebeğinizin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için gerekseme duyduğunuz gıda öğelerini sağlamaz.

Hamilelik döneminde kafi ve dengeli beslenmeniz, günlük beslenme planınızda yaptığınız değişlikler bir tek sıhhatli bir bebek doğurmanıza değil, bebeğinizin tüm yaşamı süresince sıhhatli olmasına destek sunar.
Hamileliğin son üç ayında günlük beslenmenizde protein kıymeti yüksek, lifli ve bolca posalı gıdaları tüketmeye itina gösterin. Bu zamanda beslenmenize ek averaj 450 kalori kadar ekleyebilirsiniz.
Her gün en azından bir öğünde protein tüketmeye, gün aşırı da olsa yumurta yemeye çalışın. Bolca sıvı tüketmeyi bilhassa dikkatsizlik etmeyin şundan dolayı bu zamanda ellerde, ayaklarda, yüzde şişme olabilir ödem problemi yaşayabilirsiniz ve bu problemin en etkili çözümü kucak dolusu su içmek. 
Anne adayları beslenme mevzusundaki tavsiyeler sebebiyle bunalabilirler. Sık sık hamilelik döneminde yenilmesi fena olan yiyecekler hakkında bir şeyler duyarlar ve yenilebilecek hiçbir şey yokmuş şeklinde hissedebilirler.
Gebelik döneminde kendinizi aşırı kısıtlanmış hissetmenize asla gerek yok, bazı zararı dokunan maddeler kural dışı olmak suretiyle bu zamanda yasaklanması ihtiyaç duyulan bir tek birkaç gıda var.
Mesela; alkollü içecekler, kolay şeker içeren besinler, sakatatlar, soya ürünleri şeklinde.
Hamilelik döneminde izlemeniz ihtiyaç duyulan karmaşık bir plan sunmuyoruz, aslen her şey oldukça kolay bu mevzu hakkında daha detaylı informasyon isterseniz 1. ay gebelikte beslenme ve 3. ay gebelikte beslenme yazılarımı inceleyebilirsiniz.

1. Ay Gebelikte Beslenme

3. Ay Gebelikte Beslenme


Hamilelik Döneminde Mide Yanması

Hamilelik döneminde yaşanmış olan problemlerden bir tanesi de mide yanması. Bilhassa ikinci ve üçüncü trimester döneminde görülen mide yanmalarının sebebi aslen gebelik hormonları.
Gebelik hormonları sindirimi yavaşlatır bundan dolayı gıda maddelerinin kana karışması ve midenin boşalması gecikir.
Hamilelik döneminde rahmin büyümesi ile beraber mide yukarı doğru itilir, sıkıştırır ve mide de yanma hissedilir. Üzülerek söylüyorum ki mide yanmaları çoğu zaman 9. ayın sonlarında son bulur.
Mide yanması problemi yaşayan anne adaylarını mutlu edecek bir informasyon paylaşmak isterim 🙂
Sempatik Informasyon! Sizin için sorun olan mide yanması yavrunuz için yararlı olabilir, şundan dolayı besinler vücudunuzda yavaş hareket ettikçe daha iyi emilir ve bebeğinizin beslenmesine destek sunar.
Gebelikte mide yanmalarına ne iyi gelir? Aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

Gebelikte (Hamilelikte) Mide Yanması Nedir? Ne iyi gelir?


Hamilelik Döneminde Mide Yanmasına Beslenme Önerileri

Azca azca sık sık beslenin, gün içinde belirli saatlerde öğünlerinizi planlayın ve her gün aynı saatlerde beslenmeye çalışın.
Bolca sıvı tüketin. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta sıvıyı yavaş yavaş içmek.
Yağda kızartmalar, yağlı gıdalardan olabildiğince uzak durun.
Anne adayları aşırı soslu gıdaları seçmeyin.
Aşırı baharatlı gıdalardan uzak durun.
Gazlı ve kafeinli içecekler tüketmeyin.
Yeşil yapraklı sebzeler gebelikte oluşan mide yanmalarına iyi gelmektedir.
Asitli olmayan meyveler tercih edin.
Yatmadan minimum iki saat ilkin gıda alımı kesmeye çalışın.
Fazlaca şekerli besinler mide yanmasını tetikler. Boş enerji kaynaklarını mümkün olduğunca azca tüketmeye çalışın.

Gebelik Döneminde Kabızlık
Gebelik döneminde kabızlık problemi sık karşılaşılan bir durumdur. Hormon değişimleri, bebeğin bulunmuş olduğu alan, yanlış beslenme seçimi, fizyolojik aktivite azlığı şeklinde etkenler kabızlığı tetikler.
Gebelikte bilhassa progesteron hormonunun düz kaslar üstünde gevşetici tesiri bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına niçin olur ve sonucunda kabızlık oluşur.
Gebelik döneminde kabızlık probleminin sebeplerinden bir diğeri ise stres! 
Hamilelik döneminde meydana getirilen stres, bir tek kabızlık problemine niçin olmaz. Stresin bebek üstünde fizyolojik, davranışsal, duygusal yönden tesirleri vardır. Gebelik döneminde meydana getirilen stres bebeğin gelişmekte olan sinir sistemini negatif etkisinde bırakır.
Tüm bunların yanında gebelik döneminde yetersiz su tüketimi de kabızlık problemine niçin olmaktadır. Su tüketimi bu anlamda da oldukça mühim bir kıymet taşıyor. Eğer gün içinde su içmeyi unutuyorsanız keyifli bir su kupası alın devamlı gözünüzün önünde bulundurun.
Gebelik döneminde beslenme makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Beslenme


Gebelikte Görülen Kabızlık İçin Beslenme Önerileri

Anne adayları bu zamanda mümkün olduğunca lifli ve posadan varlıklı gıdaları beslenme düzenlerine eklemelidirler. Tam tahıl ürünlerine, kabuklu meyvelere ve mevsim sebzelerine yer verilmelidir.
Probiyotikler bağırsak sağlığımız için oldukça önemlidir. Bağırsaklarımız ise bizim ikinci beynimizdir. Yoğurt ve kefir oldukça iyi bir probiyotik deposudur. Probiyotikler bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır ve sindirimimizi kolaylaştırır bu sebeple kabızlığın önlenmesinde pozitif yönde tesirleri mevcuttur.
Bolca su! Gebelikte görülen kabızlık problemi ile baş etmenin en etkili çözüm yolu bolca su içmektir.
Doktorunuza danışarak yürüyüşe başlayabilirsiniz. Yürüyüş bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Feysbuk ve Youtube üstünden gerçekleşen gebelik döneminde beslenme temalı canlı yayınımızı seyredebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Görülen Kabızlıkta Destek Olacak 5 Gıda
Kayısı
Kayısının içeriğindeki magnezyum mineralinin yüksek olması, barsak hareketlerinin daha süratli çalışmasını sağlar ve kabızlık problemi yaşayan anne adaylarına kolaylık sağlar. Lif alımını desteklemek için, akşamdan bir bardak suyun içine 1 kuru kayısı atın ve o gece süresince beklesin. Sabah uyandığınızda ilk olarak kuru kayısıyı yiyin ve hemen sonra bekletilmiş suyunu için. Kayısı aromasının suya daha çok geçmesi için kayısıyı küçük küçük doğrayıp içine atabilirsiniz. Gün içinde de ara öğünlerinizde 3-4 kuru kayısı tüketebilirsiniz.
Kefir
Probiyotiklerin barsak sağlığımız için oldukça mühim bulunduğunu söylemiştik. Kefir de probiyotik besinlerin önderlik yapar. Barsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Bilhassa hamilelik döneminde yaşanmış olan kabızlık problemi için tüketilmesi oldukça değerlidir. Gün içindeki ara öğünlerinize kefir, yoğurt şeklinde probiyotik kaynaklarını eklemek size bu zamanda yarar elde edecektir.
Erik
Erik gebelik döneminde hazmı kolaylaştırır ve kabızlık sorununa iyi gelir. Kayısı için önerdiğim yöntem kuru erik içinde geçerli olabilir. Akşamdan bir bardak suyun içine 1 tane kuru erik atın ve o gece süresince beklesin. Sabah uyandığınızda ilk olarak kuru eriği yiyebilir ve hemen sonra bekletilmiş suyunu içebilirsiniz. Erik ek olarak gebelik döneminde yıpranan sinir sitemine iyi gelir.
Su
Sıvı tüketiminin gebelikte ne kadar mühim bulunduğunu öğrendik. Hamilelikte yaşanmış olan kabızlık problemi için en etkili çözüm yolu kucak dolusu su içmek. Bilhassa son aylarda yaşanmış olan ödem problemi için de kucak dolusu su içmek gerekiyor. Gün içinde 2-2.5 litre su içmeye itina gösterin.
Kurubaklagiller
Kurubaklagiller barsakları yumuşaltır ve gebelik döneminde görülen kabızlığa iyi gelir. Haftada 1 en fazla 2 kez beslenmenize barbunya, fasülye yada nohutu ekleyebilirsiniz. Kurubaklagilleri porsiyon miktarına dikkat ederek tüketelim şundan dolayı gaz problemine sebep olabilir.
Bu besinlerin haricinde sindiriminize destek öteki besinler; armut, elma, ıspanak, pazı, enginar, yulaf, kuşkonmaz, incir.
7. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?

Brokoli, bebeğinizin göz gelişimi için yararlı olan karotenoidler, antioksidanlar ve potasyumu ihtiva eder. Brokoli A ve C vitamini yönünden zengindir.
Muz, potasyum açısından zengindir. İçerdiği triptofan elzem amino asidi yardımıyla uyku kalitesine tesir eder. Porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.
Tatlı patates, folat, lif, potasyum ihtiva eder. Bebeğinizin bağışıklık sistemine tesir eder. Kemiklerini, dişlerini ve damarlarını güçlendirmeye destek sunar.

Sevgiler ?
Diyetisyen Beyza Uyan

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir