Ay Ay Bebeklerde Beslenme, Hamilelik

7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylik bebek beslenmesi 60136d55e98d5 11 7 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebek.com>Ay Ay Bebeklerde Beslenme>7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebek Beslenmesi

0

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

İçindekiler

7 Aylık Bebek Beslenmesi7 Aylık Bebekte Emzirme Sıklığı Iyi mi Olmalıdır?7 Aylık Bebek Beslenmesinde Öğün Sayıları ve Beslenme Sıklıkları7 Aylık Bebek Ne kadar Yemeli?7 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?YumurtaSebze ÇorbalarıBebeğiniz İçin Sebze Çorbası Tarifi;TahıllarMuhallebiBebek Muhallebisi Iyi mi Yapılır?Anne Sütlü Bebek MuhallebisiMamalı Bebek MuhallebisiMeyveli Bebek MuhallebisiKendi Kendini Besleme (Baby Led Weaning)
7 Aylık Bebek Beslenmesi
Her insana merhaba! Hamilelik serüveninizin arkasından bebeğinizi kucağınıza aldınız ve özenle büyütüyorsunuz. Kendimi sizin serüveninize şahit olmuş şeklinde hissediyorum, siz de öyleki hissediyor musunuz?
Şimdi ise yavrunuz 7 aylık!
Gelin beraber bebeğinizin beslenmesinin iyi mi olması icap ettiğini öğrenelim 🙂
Ilk olarak, bebeğinizin o küçük midesine girecek her kalorinin oldukça mühim bulunduğunu unutmamanızı isterim.
7 Aylık Bebekte Emzirme Sıklığı Iyi mi Olmalıdır?
7 aylık bebek beslenmesinde de 6 aylık bebek beslenmesinde olduğu şeklinde ana öğün anne sütü, ara öğünler ek besin şeklinde olmalıdır.
Bebeğinizin alacağı günlük enerjinin %50’sinden fazlası anne sütünden gelmelidir.
7. ay bizim için oldukça önemlidir. Şundan dolayı, bebeğinizin size bağlanma periyodu bu ayda adım atar. Anne ile bebeği iç içe en oldukça 7. ayda görürüz. Bu dönemlerde anneye oldukça yapışıklılık, sık sık emme ihtiyacı görülebilir.
Bu durumda siz emzirme düzeninizi bozmadan bununla birlikte da bebeğinizi üzmeden bu periyodu atlatmaya çalışmalısınız.
Yavrunuz 6. aydan sonrasında beyin gelişimi izin verir ve kendi kendine sakinleşmeyi öğrenmeye adım atar. Bu zamanda her sakinleşmek istediğinde emzirirseniz kendini sakinleştirmeyi öğrenememeye başlarlar.
7 Aylık Bebek Beslenmesinde Öğün Sayıları ve Beslenme Sıklıkları

7 Aylık Bebek Ne kadar Yemeli?
merak ediyorsunuz değil mi? 🙂 Hadi gelin beraber inceleyelim.

7 aylık bebek beslenmesinde anne sütünün bebeğinizin ana öğünü, ek gıdaların ise ara öğünü olması icap ettiğini söylemiştik.
6. aydaki şeklinde, 7 aylık bebeklerde anne sütüne ek olarak günde 2-3 öğün ek gıdalardan gelmelidir.
Bebeğinizin midesi bebeğinizin yumruğu kadardır.
7 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?
6 aylık bebek beslenmesi makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. Makaleye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

6 Aylık Bebek Beslenmesi


6. aya ek olarak:
Yumurta
7. ayda bebeğinize ilk hafta 1/8 yumurta sarısı verebilirsiniz. İkinci hafta ise bebeğinizin durumuna nazaran 1/4’e çıkabilirsiniz. Yavaş yavaş miktar attırılarak bir tam yumurta sarısına çıkabilirsiniz.
Yumurta beyazı, oldukça yüksek oranda alerji potansiyeline haiz olduğundan 10-12. aylardan ilkin verilmez. Yumurta, anne sütünden sonrasında en kaliteli proteindir. 
Bebeğinizin beslenmesinde oldukça mühim bir yere haizdir.
Yumurta sarısı tam haşlanmalı, pişmeden bırakılmamalıdır. Yumurtada aşırı pişirme sonucu oluşmuş yeşilimsi halka olan yumurtalar bebeğe verilmemelidir.

Tavsiye! Yavrunuz yumurta yemiyorsa, doktorunuza da danışarak, muzun içine küçük bir miktar yumurta sarısı karıştırabilirsiniz.
Sebze Çorbaları
6. aylarda denediğiniz alerji tepki riski yüksek olmayan tüm mevsim sebzelerden uyumlu tatlar çıkararak yavrunuz için sebze çorbaları yapabilirsiniz.
Domates, karnabahar, pırasa, bamya, patlıcan ve bakla alerji potansiyeli yüksek sebzelerdir.
Yavrunuz İçin Sebze Çorbası Tarifi;

1 minik patates
1 minik kabak
1 minik havuç

Tüm malzemeleri minik bir tencereye minik minik doğruyoruz. Birazcık su ve bolca sevgi ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Sebzeler yumuşayınca ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. Ondan sonra süzgeçten geçirip eziyoruz.
Tahıllar
Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, pirinç ve pirinç unu şeklinde gıdalara başlanabilir. Ekmek içi yemeklerle birlikte ya da kahvaltılarda verilebilir. Pirinç unundan muhallebi yapabilirsiniz.
Size bu mevzuda bir önerim var. 7. aydan sonrasında yüksek gıda değerleri ve leziz tadıyla Hammm bebek makarnasını bebeğinize gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Geleneksel, organik ve sıhhatli. Ek olarak iki değişik lezzet seçeneği mevcut.
Hammm bebek makarnasına kolay erişebilmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!
https://www.e-bebek.com/search?text=hammm+makarna
Muhallebi
Bebeklerin büyük çoğunluğu muhallebiye bayılır. 7. aylarda bebeğinize çeşitli muhallebiler verebilirsiniz. Yavrunuz muhallebiyi oldukça kolay sindirir ve alerji riski düşüktür.
Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta, muhallebinin içine şeker koymamak. 6. aya kadar bebekler anne sütünden alması ihtiyaç duyulan şekeri, tuzu alırlar.
6. ayı geçip katı gıdalara, tamamlayıcı beslenmeye süregelen bebekler için ise yedikleri besinlerin içindeki şeker ve tuz miktarı onlar için kafi olacaktır.
Bunun haricinde yemeğe ek olarak eklenen şeker ve tuz bebeğinize zarar verecektir.
1 yaşından ilkin inek ve keçi sütünün yasaklı bulunduğunu söylemiştik.
1 yaş öncesi yasak gıdaları öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayıp makalemizi inceleyin.
Bu sebeple yavrunuz için yaptığınız muhallebiyi anne sütüyle yada devam mamasıyla yapmanızı tavsiye ederim.
Devam mamalarının hangisini kullanmanız icap ettiğini, bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuza danışabilirsiniz.
Muhallebi miktarını da ilk gün öteki besinlerde olduğu şeklinde 1 çay kaşığı, ikinci gün 1 tatlı kaşığı, üçüncü gün ise 1/2 çay bardağı olarak vermeli ve üç gün kuralını denemelisiniz.
Bebek Muhallebisi Iyi mi Yapılır?
Anne Sütlü Bebek Muhallebisi
Kaynamış ılımış suya, 2 yiyecek kaşığı pirinç ununu karıştır. Hafifçe pişir, kıvamı tutunca ocaktan al ve bebeğin için bir mucize olan anne sütünü ilave et. Muhallebimiz hazır 🙂
Mamalı Bebek Muhallebisi
Kaynamış ılımış suya 2 yiyecek kaşığı pirinç unu karıştır. Hafifçe pişir ve kıvamı tutunca ocaktan al. Soğuyunca doktorunuzun önerilmiş olduğu mama eklenmiş olur ve muhallebimiz hazır 🙂
Meyveli Bebek Muhallebisi
Kaynamış ılımış suya 2 yiyecek kaşığı pirinç unu karıştır. Hafifçe pişir ve kıvamı tutunca ocaktan al. Soğuyunca doktorunuzun önerilmiş olduğu mama ve ayına uygun mevsim meyvesini cam rendele ve  eklenmiş olur ve muhallebimiz hazır 🙂

Kendi Kendini Besleme (Baby Led Weaning)
Kendi kendini besleme (BLW) yöntemi, bebek liderliğinde beslenme anlama gelir.
Baby led weaning, yavaş yavaş ek besinler yemeye süregelen bebeklerinizin başlangıcında bekleyip, diş damak yapısına uygun ek gıdaları minik parçalara ayırarak bebeğinizin önüne koyup kendi kendine yemesine izin verir.
BLW yöntemi ile bebeğin yeme becerisi gelişir.
Bebek ek besinlere başladığında, katı gıdalarla kolaylıkla başa çıkabilir. Onları kavrayıp kendi kendine ağzına götürebilecek beceriye haizdir. Fakat ek gıdalara 4-6 ay içinde başladıysa bebek kendi kendine beslenmekte oldukça zorlanır.
BLW yöntemini uygularken, devamlı bebeğinizi gözlemlemeniz, desteğe ihtiyacı olduğunda neyi ne şekilde yemesi icap ettiğini ona göstermelisiniz. Bu yöntemi uygularken bebeğinizin zorlandığını gözlemlerseniz, bebeğinize birazcık süre tanımanızı tavsiye ederim.
Ilk olarak sevilmiş olduğu ve yutması kolay besinler vererek bebeğinizin alışma sürecini kolaylaştırabilirsiniz.
Bu yöntem oldukça başarı göstermiş fakat uzman ellerde yapılması ihtiyaç duyulan bir yöntem eğer anne korkuyorsa kesinlikle bu yöntemi önermiyoruz.
BLW yönteminin temelinde aslen oldukça güzel bir felsefe yatıyor. Bebeğinizin 1 yaşına kadar olan süreçte amaç bebeğin karnını doyurmak değil, bebeğin yiyeceklerle tanışmasıdır.
BLW yöntemi, bebeğin o yiyeceği tatmasını, koklamasını ve dokunmasını amaçlıyor.
BLW yönteminde, bebeğinizin ilk günden, besini önüne koyar koymaz hart, hurt ısırıp yemesini beklemeyin.
Koyduğunuz yemeklerin %90’ı yere inecek, mıncıklanıp ezilecek bir ihtimal kulağından yumurta parçası, parmaklarının arasından yeşil mercimekler çıkacak. Bu zamanda sizin sabırlı olmanız gerekiyor.
2004 senesinde meydana getirilen The American Dietetic Association’da gösterilen çalışmada 4 aydan 24 aya kadar çocuklar izlenmiş. Kendi kendini besleyen bebeklerin, kendini beslemeyenlere nazaran daha çok enerji verici ve besleyici yiyecekler yediği tespit edilmiştir.

Bebekler bununla birlikte kalori, protein, karbonhidrat, yağ, çinko, magnezyum, B vitamini şeklinde alım açısından karşılaşırıldığında bu değerler, kendi kendini besleme kısaca BLW yöntemi tatbik eden bebeklerde daha yüksek çıkmıştır.
BLW yöntemi nedir? Temalı videomuzu seyredebilirsiniz.

 
Sevgiler.
Diyetisyen Beyza Uyan
Instagram: https://www.instagram.com/dytbeyzauyan/

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir