Ay Ay Hamilelik, Hamilelik

9. Ay Gebelikte Beslenme

9 ay gebelikte beslenme 60136ce694844 11 9. Ay Gebelikte Beslenme

Bebek.com>Ay Ay Hamilelik>9. Ay Gebelikte Beslenme

9. Ay Gebelikte Beslenme

0

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

9. Ay Gebelikte Beslenme

İçindekiler

9. Ay Gebelikte Beslenme9. Ay Gebelikte Beslenme ÖnerileriDoğum Sonrası (Lohusa Döneminde) Beslenme Iyi mi Olmalıdır?Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri9. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?9. Ay Gebelik İçin Örnek Menü ProgramıUyanınca:      Kahvaltı:     Kuşluk:Öğle:İkindi 1:İkindi 2:Akşam:Gece:
9. Ay Gebelikte Beslenme
Eveeet! Son aya girmiş bulunmaktasınız sevgili anne adayları, yoksa anne mi desek bilemedik 🙂
Bu güzel yolculukta size eşlik etmekten ve kıymetli bilgilerimi paylaşmaktan fazlaca keyif aldım. Ümit ederim sizin de bir nebze olsun içinizi rahatlatmış ve aklınıza takılan sual işaretlerini giderebilmişimdir.
İyisiyle kötüsüyle bu yolculuğun sonuna geldiniz, ihmal etmeyin ki siz fazlaca kıymetli ve özelsiniz. Bu periyodu, hissettiğiniz duygu karmaşalarını, ağlama krizlerini, depresif hallerini yada mutluluklarınızı bir ihtimal tekrar yaşamayacaksınız ve özleyeceksiniz.
Ümit ederim hamile geçirdiğiniz her ayın kıymetini bilip tadını çıkartmışsınızdır 🙂

    Fazlaca şirin bir anne oldunuz 🙂
9. Ay Gebelikte Beslenme Önerileri
Gebelik periyodunun son aylarında bebek fazlaca büyümüş olduğu için midenize baskı yapabilir, bu dönemlerde ne yeseniz size şişkinlik olarak geri dönebilir. Bu sebeple bu dönemlerde mümkün olduğunca gaz meydana getiren, rahat şeker içeren gıdalardan, yağda kızartmalardan, beyaz undan extra uzak durmamız gerekiyor.
Bu zamanda besleyici kıymeti yüksek besinler tüketmenizde yarar var.
Gebeliğin son aylarında ağız kuruluğu hissedebilirsiniz. Bu anlamda da su tüketimi ön plana çıkıyor. Gebeliğin son aylarında da 2-3 litre su içmeye itina göstermelisiniz. Bolca su tüketimi gebelikte görülen kabızlık probleminin de extra önüne geçiyor. Ek olarak kabızlık şikayetini daha detaylı öğrenmek isterseniz 8. Ay Gebelikte Beslenme yazımı inceleyebilirsiniz.
8. Ay Gebelikte Beslenme: https://www.bebek.com/8-ay-gebelikte-beslenme/

Kramp şikayetiniz önceki aylarda başladıysa öteki aylara oranla bu mesele artabilir yada başlamadıysa başlayabilir.
Bu mesele ile başa çıkmanın yolu magnezyum ve potasyum açısından yüksek olan gıdaları tercih etmek. Bu besinlere örnek olarak; kurubaklagiller, börülce, mercimek, tam buğday ekmeği verilebilir.
Gebeliğin son aylarında gene probiyotik desteği bağışıklık sisteminiz için oldukça önemlidir. Yoğurt, kefir benzer biçimde probiyotik kaynaklı besinlere kesinlikle günlük beslenmenizde yer vermelisiniz.
Gebelik döneminde omega-3 desteği de bebeğinizin beyin gelişimi için oldukça mühim. Ek olarak omega-3 desteği, ruh hali değişikliklerinin dengelenmesini sağlıyor, depresyonu önlüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kan şekerini dengeliyor.
Bu sebeple gebeliğinizin son aylarında haftada iki üç kez balık tüketmeye çaba edin. Ara öğünlerinizde ise 2 tam ceviz omega-3 desteği için iyi bir alternatif olacaktır.
Beslenme düzeninizin dengeli olmasına itina göstermelisiniz. Ulusal Kanser Enstitüsü benzer biçimde sıhhat mevzusunda yetkin otoritelerin belirlediği günde 5 porsiyon sebze ve meyve hedefini tutturmaya itina gösterin. Günde üç ana, iki ya da üç ara öğün tüketiyorsanız öğünlerinize minimum bir porsiyon meyve ve sebze eklemeniz gerekmektedir.
Doğum Sonrası (Lohusa Döneminde) Beslenme Iyi mi Olmalıdır?
Doğumun arkasından muhtemelen enerjinizin çoğunu bebeğinizin bakımına harcayacaksınız. Sadece kendi sağlığınızla da ilgilenmeyi, bedeninizin hamileliğin arkasından toparlanmakta bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bedeniniz bazı görkemli değişimler geçirdi ve şimdi tekrardan ayarlanması gerekiyor.
Gebelik periyodu süresince sıhhatli beslenme alışkanlığı kazandık ve bu mevzu da bilinçlendik. Bu alışkanlığı doğum sonrasına da taşımamız büyük ehemmiyet taşıyor.
Yavrunuz için ilk 6 ay bir tek anne sütü!
Doğumdan sonrasında ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini tek başına muhteşem bir halde karşılayan anne sütü, anne ve bebek bağının kurulmasında mühim rol oynar. Bebeğin ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmesi, altıncı aydan sonrasında ek besinlerle beraber anne sütü ile beslenmenin devam etmesi ve emzirmenin iki yaşın sonuna kadar sürdürülmesi, bebeğe sayısız yararlar sağlar.
Emzirme rehberimizi incelemek ister misiniz?

Anneler İçin Emzirme Rehberi (Tüm Detaylar)

Anne sütü ile beslenmenin yararları bir tek bebeklik dönemiyle sınırı olan kalmayıp, yetişkinlik sürecini de mühim oranda pozitif etkilemektedir. Bu yüzden sıhhatli yaşamın temellerinin atılmasında anne sütü ile beslenmenin önemi tartışılamaz.
Emzirme, bebeğin sıhhatli büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Anne ile bebeğin sağlığı üstünde biyolojik ve ruhsal bir etkiye haizdir. Emzirme dönemindeki enerji ve gıda öğeleri ihtiyacı gebelik döneminde olduğundan daha fazladır. Anne gebelikte dengeli beslenmişse, gereksinimlerini kısmen karşılayabilecek yağ deposuna haizdir ve bu yağ deposunun kullanılması ile doğumu izleyen ilk haftalarda anne kilo kaybeder. Emziklilik döneminde süt üretimi için lüzumlu olan enerji iki kaynaktan sağlanır:

Gebelik süresince vücut yağı olarak depolanan enerji,
Gıda gruplarından gelen enerji.

Emzikli anne hem kendi vücudundaki gıda öğeleri depolarını dengede tutmak hem de salgıladığı sütün karşılığı olan enerji, protein, mineral ve vitaminleri almak için kafi ve dengeli beslenmelidir. Anne yetersiz ve dengesiz beslenirse kendi vücut depolarından harcar. Bu da sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt salgılanmasına niçin olur.
Emzirme döneminde beslenme önerileri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri


Sütü ile bebeğin gıda ihtiyacını tamamen karşılayan bir anne günde averaj 700-800 ml süt salgılar.
Bu sütün karşılığı olan enerji ve gıda öğeleri ihtiyacı emziklilik döneminde de düzgüsel gereksinmeye ek olarak emzirme ayına gore artırılmalıdır.
Feysbuk ve Youtube üstünden gerçekleşen Anne sütünü iyi mi artırılır? temalı videomuzu seyredebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

Kafi düzeyde anne sütü üretimi için kafi oranda sıvı almaya itina gösterilmelidir. Günde minimum 8-12 bardak sıvı alınması gerekir ve rezene, ıhlamur benzer biçimde nebat çayları ile takviye önerilir. Sadece emzirme döneminde yeşil çay tüketimi bebeğin uyku standardını etkileyeceği için önerilmez. Bu sebeple yeşil çayın kafein oranı yüksektir.
Emziklilik döneminde suyun yanı sıra gıda kıymeti yüksek süt ve meyve suyu benzer biçimde içecekler tercih edilmelidir. Süt ve meyve suyu bununla beraber öteki gıda öğelerinin tüketimini de karşılayacağından, anne sütü verimliliğini de etkileyecektir. Mesela; süt tüketimi kalsiyum, meyve suyu ise C vitamini takviyesi elde edecektir. Meyve suyunun şekersiz olmasına ve bekletilmemesine dikkat edelim.
Emziklilik döneminde zayıflama rejimi, şok rejimler, düşük kalorili rejimler yapılmamalıdır. Bu zamanda enerji alımı günlük 1800 kalorinin altına düşerse, vücut için lüzumlu olan gıda öğeleri kafi düzeyde alınmamaktadır. Bu durum anneyi halsizleştirebilir ve süt üretimini negatif etkileyebilir. Bilhassa emziklilik periyodunun başlangıcında düşük kalorili bir rejim uygulaması süt yapımını azaltmakta ve sütün gıda kıymetini negatif etkilemektedir.
Emziklilik döneminde alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar yada kuru baklagiller anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması, emmeyi reddetme benzer biçimde) yaratırken, bazıları asla fark etmeyebilir. Bebeğinizde ciddi bazı huzursuzluklar gelişirse, bu tür besinler ya daha azca çoğunlukla tüketilmeli ya da asla tüketilmemelidir.
D vitamini, besinlerde kafi oranda bulunmamaktadır. Sadece güneş ışınlarının direkt cilde yansımasıyla sağlanır. Bu yüzden emzikli anne ve bebek güneşten yeterince faydalanmalıdır.
Yemeklerde kesinlikle iyotlu tuz kullanılmalıdır.
Sebze ve meyveler, bolca su ile yıkanmalıdır.
Hazır gıda tüketiminden kaçınılmalıdır.
Demir emiliminin azaltılmasını önlemek adına çay tüketimi azaltılmalı, eğer tüketilecekse yiyeceklerden 2 saat ilkin yada sonrasında olmalıdır.
Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine, taze sıkılmış meyve suları yada süt grubundan ayran, kefir benzer biçimde sıhhatli içecekler tercih edilmelidir.
Şeker boş enerji deposu olduğundan, şeker yerine kan yapıcı pekmez tüketilmelidir.
Doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır.
Emzirme döneminde ilk 10 gün pişmeden süt, pişmeden sebze meyve tüketilmemelidir. Süt muhallebi şeklinde, meyve ise komposto yada meyveli muhallebi şeklinde tüketilmelidir. Pişmeden süt, pişmeden sebze ve meyveler bebeğe gaz yapabilir.
Kafeinli içecekler tüketilmemelidir.
Salam, sosis, sucuk benzer biçimde katkı maddesi içeren öteki hazır besinler mümkün olmasıyla birlikte yenilmemelidir.
Fast food ve içinde ne olduğu bilinmeyen besinler tüketilmemelidir.

8 adımda zayıflama makalemizi inceleyebilirsiniz.

8 Adımda Doğum Kilolarınızdan Kurtulun!


9. Ay Gebelik Döneminde Neler Yenmeli?

Çilek, dolaşım sisteminin iyileştirilmesine destek sunar. Yapısındaki C vitamini yardımıyla bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırır. 12 ufak boy çilek bir porsiyon meyvedir. Hamilelik döneminde tatlı ihtiyacını bastırmak için, 2 kare bitter çikolatayı eritebilir çileğin üstüne dökebilirsiniz.
İncir, sinir sistemi ve kasların işleyişini arttıran vitamin ve mineralleri ihtiva eder. Hastalıklara karşı koruyucu tesir gösterir. Bu sebeple gebelik döneminde oldukça önemlidir. 1 orta boy incir, 1 porsiyon meyve ihtiva eder.
Gebelik periyodunun son ayında da her gıda grubundan dengeli bir halde almak önemlidir.
Ananas, gebelik döneminde en yaygın görülen aneminin önlenmesinde destek sunar. 1 ince dilim ananas, 1 porsiyon meyvedir.

9. Ay Gebelik İçin Örnek Menü Programı
Uyanınca:      

1 bardak su

Kahvaltı:     

2 dilim azca yağlı beyaz peynir
1 haşlanmış yumurta yada azca yağlı sebzeli omlet
Domates, salatalık, bolca yeşillik
2 tam ceviz yada 6 tane zeytin
2-3 dilim tam tahıllı ekmek

Kuşluk:

1 porsiyon meyve
1 su bardağı süt
4-5 tane grissini

Öğle:

1 kase çorba
8 yiyecek kaşığı sebze yemeği
Bolca yeşillikli salata
1 kase yoğurt yada azca tuzlu ayran
1 dilim tam tahıllı ekmek

İkindi 1:

Beyaz peynirli, bolca koyu yeşil yapraklı sebzeli sandviç
1 su bardağı ayran (azca tuzlu yada tuzsuz)

İkindi 2:

1 porsiyon meyve
5-6 fındık
3 yiyecek kaşığı yulaf ezmesi
1 kase yoğurt

Akşam:

4-6 kadar köfte yada 200-250 gram balık (ızgara yada fırında pişirilmiş)
1 kase yoğurt / 1.5 bardak ayran / 1 kase cacık
Bolca yeşillikli salata
2 ince dilim tam tahıllı ekmek yada 4-5 yiyecek kaşığı bulgur pilavı

Gece:

1 porsiyon meyve
1 kase yoğurt
1 avuç beyaz leblebi

Not: Bu sıralama geneldir. Rejim kişiye özeldir, kişisel farklılıklara gore azaltılabilir ya da arttırılabilir. Siz de kendi planınızı oluşturmak için bir beslenme uzmanına danışmalısınız.
Sevgiler ?
Diyetisyen Beyza Uyan

Paylaş

Feysbuk Twitter WhatsApp E-Posta ile paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir